Procedury związane z realizacją inwestycji liniowych w Polsce należą do wyjątkowo złożonych. Są one regulowane szeregiem ustaw i specustawą, stosowaną w przypadku niektórych wyjątkowych inwestycji. Większość inwestycji liniowych polegających na budowie rurociągów musi jednak przejść odpowiedni proces administracyjny, zanim zostaną dopuszczone do realizacji. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Ustawy i rozporządzenia regulujące projektowanie i realizację inwestycji liniowych

Specustawa gazowa dotyczy budowy sieci gazowych wysokiego ciśnienia i określa zasady przygotowania i realizacji inwestycji, a także jej finansowania, w zakresie wymaganym ze względu na istotny interes bezpieczeństwa kraju. Nie każdą realizację liniową projektuje się jednak w oparciu o specustawę gazową. Jej zapisy stosowane są wyłącznie wobec inwestycji w niej wymienionych, zatem inne inwestycje dotyczące budowy rurociągów gazowych, oraz projektowanie i realizacja robót budowlanych przy inwestycjach liniowych celu publicznego opiera się na przepisach administracyjnych. Należą do nich:

  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U.2020.0.1333 t.j.);
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie (Dz.U.2013.0.640);
  • Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U.2020.0.310 t.j.);
  • Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.2020.0.1219 t.j.)
  • Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U.2020.0.293 t.j.)

Pozostałe regulacje to rozporządzenia wykonawcze do ustaw, jak również Polskie Normy, normy branżowe, Standardy Techniczne Izby Gospodarczej Gazownictwa, wytyczne i instrukcje operatorów gazociągów.

Realizacja inwestycji liniowej w trybie administracyjnym

Przejście pełnego procesu inwestycyjnego przy realizacji inwestycji liniowej jest skomplikowane i czasochłonne. Pierwszym etapem jest wyznaczenie trasy gazociągu, oraz zlokalizowanie obiektów takich jak stacje gazowe czy zespoły zaporowo-upustowe. Przy projektowaniu trasy rurociągu, konieczne jest uzyskanie zgody właścicieli nieruchomości, przez które docelowo ma przebiegać rurociąg, na jego budowę. Następnie bada się zgodność projektowanej trasy z zapisami w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a jeśli na danym terenie nie ma planów miejscowych, konieczne jest wystąpienie o decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Należy też wystąpić o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, w zależności od długości i średnicy rurociągu dołączając raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz o zgodę wodnoprawną, jeśli jest ona wymagana. Uzyskanie wszystkich tych uzgodnień, decyzji i opinii, umożliwia inwestorowi sporządzenie projektu i złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Dopiero uzyskanie pozwolenia na budowę upoważnia do rozpoczęcia prac budowlanych w terenie, przy udziale firmy Romgos-Gwiazdowscy, zajmującej się budową rurociągów. Po zakończeniu prac budowlanych pozostaje jeszcze uzyskanie jednej decyzji administracyjnej, którą jest pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego, wydawaną po kontroli organu nadzoru budowlanego.