Przygotowanie wielu instalacji polega na umieszczeniu będących ich kluczowymi elementami przewodów w ziemi. To zadanie trudne do wykonania np. przy gęstych zabudowaniach na danym obszarze lub występowaniu zbiorników wodnych, a także innych obiektów uniemożliwiających nawet stworzenie wykopów. W takich sytuacjach rozwiązaniem są przewierty sterowane – realizuje je firma Grund-Max II. Dowiedz się o nich więcej!

Jak krok po kroku wykonuje się przewierty sterowane?

Pierwszym etapem przy wspomnianych robotach ziemnych jest przeprowadzenie tzw. wiercenia pilotowego. W miejscu, w którym ma zostać ułożony rurociąg, tworzy się otwór o odpowiedniej średnicy. Jest on wykorzystywany do dalszego drążenia w gruncie, ale ukośnie – pod maksymalnym kątem wejścia wnoszącym 20 stopni. W ziemię wciskane są specjalne żerdzie wiertnicze, które podczas tego procesu obracają się, tworząc charakterystyczny przewód, długi przewód. Jak podkreślają fachowcy z firmy Grund-Max II, do takich prac niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, którym dysponują.

Mowa przede wszystkim o głowicy pilotowej. To właśnie ona wprowadza żerdź i jednocześnie może być odpowiedzialna za urabianie gruntu. Ostatnią z wymienionych czynności wykonuje się za pomocą właściwie przygotowanej płuczki – najlepszym rozwiązaniem przy większości terenów jest zastosowanie zawiesiny z bentonitu. Po wierceniu pilotowym następuje rozwiercanie w odwrotnym kierunku, by stworzyć miejsce do wciągnięcia rur, czyli realizacji ostatniego już etapu przewiertów sterowanych.

Gdzie warto zastosować przewierty sterowane?

Podstawowym problemem podczas przeprowadzania robót ziemnych są przeszkody terenowe różnego typu. Spotyka się je najczęściej w silnie zurbanizowanych obszarach, np. w miastach o dużym zagęszczeniu budynków mieszkalnych i przemysłowych. Wykonanie na takich terenach wykopów staje się niemożliwe lub wiąże się z uszkodzeniem infrastruktury bądź obiektów. Firma Grund-Max II rekomenduje w takiej sytuacji zastosowanie przewiertów sterowanych, które są też doskonałym rozwiązaniem, jeśli przeszkodą w ułożeniu instalacji jest zbiornik wodny.

Rzadziej opisywaną metodę wykorzystuje się przy montażu przewodów pod torami i drogami na nasypach, choć nadal jest to dobry sposób na bezpieczne poprowadzenie rur. Warto przy tym pamiętać, że do wykonania tego typu robót niezbędny jest specjalistyczny, ciężki sprzęt. Musi być on ponadto umiejętnie użyty, czym zajmą się fachowcy z Grund-Max II. Jeśli musisz ułożyć instalację w gruncie w trudnych warunkach terenowych, zdecyduj się na współpracę z tą firmą!