Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonałe rozwiązanie w przypadku działek bez dostępu do sieci kanalizacyjnej. Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji było szambo. Teraz mamy dobrą alternatywę. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest tania w utrzymaniu i niezwykle łatwa w obsłudze. Zobacz, dlaczego warto się na nią zdecydować.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków

Działanie przydomowej oczyszczalni ścieków polega na zainicjowaniu naturalnych procesów biologicznych wewnątrz zbiornika, które doprowadza do rozkładu ścieków z gospodarstwa domowego. Produktem tego procesu są związki mineralne w pełni naturalne i bezpieczne dla środowiska, dlatego bez żadnych obaw można je w takiej  postaci odprowadzać do gruntów.

Rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków:

  • oczyszczalnie drenażowe,
  • oczyszczalnie biologiczne,
  • oczyszczalnie roślinne.

Jak twierdza specjaliści z biuro projektowego Pro-Eko, wybór rodzaju oczyszczalni nie jest dowolny. Decyduje o tym szereg czynników takich jak położenie wód gruntowych, rodzaj gleby czy rozmieszczenie działki. Wszystkie te dane należy uwzględnić podczas projektowania instalacji.

Niezależnie od rodzaju przydomowej oczyszczalni, jej działanie przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie zachodzi fermentacja i rozkład dokonywane przez bakterie beztlenowe. Procesy te zachodzą w osadniku gnilnym, skąd po przefiltrowaniu przedostają się dalej. W drugim etapie ścieki są w dalszym stopniu rozkładane i neutralizowane tylko tym razem w warunkach tlenowych.   Oczyszczone ścieki mogą trafić bezpośrednio do gruntu, najlepiej o piaszczystym podłożu lub zbiorników wodnych takich jak staw, jezioro czy rów melioracyjny.

Zalety przydomowej oczyszczalni

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to w pełni ekologiczne rozwiązanie i jest to jej najważniejsza zaleta. Świadomość, że nie obciążamy dodatkowo środowiska naturalnego, że nie zanieczyszczamy go swoim codziennym funkcjonowaniem jest bardzo krzepiąca. Dla wielu to najważniejszy argument za budową tego typu oczyszczalni.

Indywidualna oczyszczalnia to dobre rozwiązanie również ze względów ekonomicznych, chociaż jej opłacalność trzeba rozpatrywać w dłuższej perspektywie. Koszt założenia przydomowej oczyszczalni ścieków jest spory, jednak zwraca się już po 3 latach. Potem już tylko zyskujemy, ponieważ koszty eksploatacji takiej oczyszczalni są nieporównywalnie niższe od wydatków, jakie musimy ponieść, korzystając z szamba. Rocznie jest to orientacyjnie 100-400 zł. Co więcej, decydując się na takie rozwiązanie mamy szansę uzyskać dofinansowanie na budowę takiej oczyszczalni.

Ważniejsze jest jednak to, że nie jest ona tak kłopotliwa, jeśli chodzi o obsługę, co szambo. Nie musimy martwić się o jej regularne opróżnianie. Nie wymaga też żadnych zabiegów konserwacyjnych. Śmiało możemy powiedzieć, że jest niemal bezobsługowa.

Jakie warunki trzeba spełnić

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków to zawsze najlepsze rozwiązanie? Niekoniecznie. Czasami jej budowa jest po prostu niemożliwa ze względu na przepisy prawne. Nie można postawić oczyszczalni na terenach, które okresowo są zalewane lub jeśli koliduje to z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego. Oczyszczalnia musi się też znajdować w odpowiedniej odległości od sąsiednich posesji i studni. Zanim podejmiemy decyzję o budowie oczyszczalni sprawdźmy w stosownym urzędzie, czy nie ma ku temu przeciwwskazań.