Firmy ogólnobudowlane oprócz samego wznoszenia domu jednorodzinnego do stanu surowego zamkniętego czy też deweloperskiego lub pod klucz są zobowiązane także do przeprowadzenia złożonego procesu przygotowania inwestycji pod budowę. Kiedyś robotami ziemnymi zajmowały się mniejsze pracownie. Obecnie nowoczesnym sprzętem – koparko ładowarkami i flotami do transportu materiałów sypkich – dysponują także ekipy ogólnobudowlane. Jaki jest ich zakres prac ziemnych?

Zdjęcie humusu i usunięcie przeszkód

Pierwszy etap prac ziemnych przy budowie domu jednorodzinnego polega na usunięciu z terenu pozostałości po innej infrastrukturze. Usuwane są także dzikie krzewy z systemami korzeniowymi oraz większe kamienie. Ważne jest także zaplanowanie prac dotyczących m.in. niwelacji terenu. Aby te były przeprowadzone sprawnie, w pierwszym etapie ściągany jest humus, czyli pierwsza warstwa ziemi, która rozłożona jest na obszarze całej działki.

Niwelacja i wymiana gruntu

Niwelacja terenu to tylko z pozoru łatwe działanie. Warto podkreślić, że przeprowadza się ją przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, a także na podstawie wcześniej stworzonego opracowania. Niwelacja to zaś nic innego jak wyrównywanie terenu działki tak, aby spełniała założenia projektowe i ułatwiała prace fundamentowe. Istotna jest także wymiana gruntu, który powinien być dobierany tak, aby zapewnić prawidłową nośność i stabilność budynku. Ziemia musi być także żyzna dla roślin i musi składać się z odpowiednich warstw filtracyjnych, aby dobrze wsiąkać wodę opadową.

Wykop fundamentowy

Po niwelacji terenu czas na stworzenie wykopu fundamentowego. Jego głębokość zależy od rodzaju fundamentu. Wyróżnia się fundamenty płytkie, średnie oraz głębokie. Wszystko zależy zatem od tego, jak głębokie posadowienie budynku wyznaczył przy jego parametrach technicznych architekt. Niekiedy dno wykopu sięga dolnej krawędzi przyszłych ław, a niekiedy górnej. Szerokość rowów pod ławy jest wyznaczana w indywidualny sposób dostosowany do rodzaju stosowanej technologii. Wykonawca każdorazowo musi jednak zabezpieczyć wykop fundamentowy przed wodą. Przeprowadza on zatem proces odwadniania wykopu fundamentowego. Można do tego wykorzystać m.in. systemy drenażowe.

Wykopy pod uzbrojenie terenu

Wykopy pod uzbrojenie terenu powinny przebiegać w miejscach wyznaczonych w projektach instalacji. Nie muszą one być bardzo szerokie. Firma wykonawcza powinna bowiem zadbać o to, aby nie naruszać statyczności całego podłoża. Wykopy pod uzbrojenie muszą być doskonale oznaczone oraz wykonane z najwyższą dbałością. Często tworzy się je ręcznie bądź przy pomocy mini koparek. Pełne wykonawstwo budowy domu wraz z robotami ziemnymi warto powierzać zatem takim firmom jak Budownictwo ogólne i specjalistyczne Andrzeja Jaśkiewicza. Wyposażone jest ono bowiem w nowoczesny branżowy sprzęt, który ułatwia prace i skraca czas ich wykonania.

Przygotowywanie terenu pod ogród

Warto wspomnieć także o pracach ziemnych po zakończonej budowie domu. Ponownie przeprowadza się niwelację oraz rozkłada się odpowiedni gatunek ziemi. Musi ona być żyzna, aby zapewnić prawidłowy wzrost roślinom ogrodowym. Prace ziemne na tym etapie dotyczą także tworzenia ogrodowej infrastruktury: podjazdów, ścieżek, wykopów pod oczka wodne itp.