Budujesz dom i marzysz o pięknym ogrodzie w stylu skandynawskim, japońskim, angielskim, wiejskim, czy naturalistycznym? Jeśli tak, powinieneś wiedzieć, że współpraca z firmą robót ziemnych nie kończy się na niwelacji terenu pod budowę, na wykopie fundamentów, czy na tworzeniu i zasypywaniu wykopów pod uzbrojenie działki. Ważne jest także przygotowanie gruntu pod ogród.

Krok pierwszy – niwelacja terenu

Z działaniem profilowania terenu spotykamy się już przy tworzeniu fundamentów oraz przy budowie domu. Należy jednak powtórzyć tę procedurę, co jest związane z tym, że podłoże wokół domu, pełniło funkcję placu budowlanego. Może ono być zatem znacznie rozkopane i może mieć wgłębienia po pracach maszyn ciężkich. Do niwelacji przy tym wykorzystywane są często specjalistyczne urządzenia z kratownicami, które idealnie tworzą równą powierzchnię ogrodu. Jeśli jednak Twoja posesja jest znacznie większa, a Ty stawiasz na naturalizm i małe pagórki na niej, koniecznie przygotuj dobry projekt. Pomoże Ci w tym pracownia ogrodnicza oraz firma robót ziemnych taka, jak BUKAT wykopy i rozbiórki, która obsługuje również wielkie inwestycje klientów biznesowych oraz publicznych (szczegóły poznasz na dedykowanej stronie www).

Krok drugi – dosypywanie ziemi

Etap dosypywania ziemi jest podobny do tego, który niekiedy wykonuje się przed samą budową określonego obiektu. Mowa o wymianie gruntu tak, aby był bardziej żyzny. Tu warto uwzględnić zatem wykorzystanie określonego piasku nie tylko do uprawy roślin, w tym do tworzenia trawnika, ale także do przygotowania terenu, który będzie dobrze wsiąkał wodę opadową. Istotne jest zatem przygotowanie warstwy utwardzającej, filtracyjnej, a dopiero na koniec warstwy wierzchniej. Pamiętaj, że grunt na ogród, musi wyróżniać się innymi parametrami fizycznymi, niż grunt nośny dla domu. Podłoże musi być zatem rozluźnione, mało zbite, przepuszczalne i pozbawione dużej ilości gliny.

Krok trzeci – uprawa ziemi

Samo wyprofilowanie terenu oraz dowiezienie i rozłożenie odpowiednich warstw różnych piasków nie wystarczy, aby stworzyć piękny i żyzny ogród. Istotna jest także uprawa ziemi, czyli jej spulchnienie. Pozbyć należy się kamieni, a grunt należy powierzchownie przeorać – maksymalnie na 10 centymetrów. Wykorzystuje się do tego specjalne glebogryzarki. Co warto jeszcze wykonać przy tym etapie? Istotne może być zakupienie specjalnych aktywatorów gleby. Są to proekologiczne i naturalne nawozy, zawierające specjalne bakterie oraz grzyby, znacznie polepszające własności fizyczne i chemiczne gleby. Dzięki temu będzie można po obsianiu uzyskać piękną, zieloną i pachnącą trawę.