Chciałbyś odświeżyć kolor swojego auta? Zastanawiasz się, czy przeprowadzić prace lakiernicze samodzielnie, czy może zdać się na profesjonalnych lakierników? Sprawdź, z czym wiąże się zmiana lakieru w samochodzie i jakie czynności należy wykonać, aby poprawnie nałożyć lakier. Czy samodzielne lakierowanie auta jest w ogóle opłacalne?

Zaopatrzenie

W profesjonalnych warsztatach i serwisach lakierniczych malowanie samochodu odbywa się w kabinie bezpyłowej. Alternatywą dla kabiny jest wiata lub – w przypadku zastosowania środków ostrożności – wydzielone miejsce na zewnątrz.

Materiały pomocnicze do lakierowania:

  • Papier ścierny mokry i suchy o granulacji 1200 i 2000 ścierniwa

  • Taśma maskująca oraz gazety do maskowania

  • Szlifierka elektryczna lub pneumatyczna

  • Sprężarka

  • Pistolet

  • Rozcieńczalnik do farb

  • Farba akrylowa / lakier epoksydowy

  • Lakier bezbarwny

  • Odkurzacz przenośny

  • Akcesoria zabezpieczające: okulary ochronne, maska na twarz oraz podkład

Prace przygotowawcze

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed przystąpieniem do malowania, jest oczyszczenie auta z kurzu. Kolejny krok to dokładne umycie samochodu i wyczyszczenie powierzchni. Lakiernik sprawdza, czy usunął wszelkie zanieczyszczenia drogowe, smary i tłuste plamy. W przypadku malowania takich detali jak komora silnikowa, bagażnik czy progi wewnętrzne, czas pracy znacznie się wydłuża. Lakiernik musi bowiem całkowicie zdemontować samochód, co obejmuje również demontaż silnika.
Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania prac, większość klientów decyduje się na malowanie wyłącznie powierzchni zewnętrznej. W takim przypadku wystarczy zamaskować obszary, które nie będą malowane. Należy to zrobić bardzo dokładnie, bo usunięcie ewentualnych zabrudzeń jest bardzo problematyczne, a w niektórych przypadkach – niemożliwe.

Usuwanie lakieru

Zdejmowanie lakieru z samochodu można rozpocząć od zeszlifowania karoserii okrężnymi ruchami. Małe narożniki i szczeliny wymagają zazwyczaj ręcznego szlifowania.
Aby uzyskać najlepsze efekty pracy, należy zeszlifować cały samochód do gołego metalu. Jeżeli powierzchnia jest zupełnie gładka i oczyszczona, efekty lakierowania będą najlepsze. To bardzo czasochłonne zajęcie, ale specjaliści z renomowanych warsztatów lakierniczych, takich jak Blacharstwo Lakiernictwo Samochodowe Zielińscy, polecają właśnie taki tryb lakierowania.  Jeżeli klientowi zależy na czasie, może ograniczyć się do wykończenia ostatniego etapu drobnoziarnistym papierem ściernym (mokrym i suchym).

Kolejnymi etapami po usuwaniu lakieru są gruntowanie auta i właściwe malowanie.