Większość prac wykończeniowych i remontowych to dość poważne inwestycje, które wymagają wyboru przemyślanych materiałów budowlanych. Od lat jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest stosowanie płyt gipsowo-kartonowych, dzięki którym w łatwy i wygodny sposób odmienisz układ swoich pomieszczeń lub sprawnie je wykończysz. Stawianiem zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych zajmuje się firma R-BUD!

Dlaczego płyty gipsowo-kartonowe są tak popularne? 

Płyty gipsowo-kartonowe to materiał budowlany w postaci arkuszy składających się z gipsu dwustronnie zabezpieczonego tekturą. Występują najczęściej w grubościach: 6,5, 8, 9,5, 12,5, 14, 16, 18, 20 oraz 24 mm. Początków tego rozwiązania można upatrywać w XIX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych z powodzeniem praktykowano system lekkiej zabudowy w postaci drewnianych stelaży pokrywanych warstwami gipsu. Kolejne lata przyczyniły się do znacznego udoskonalenia metody, a czasy II wojny światowej zaowocowały zwiększeniem popytu na zabudowę gipsowo-kartonową w formie podobnej do znanej obecnie. 

Przyglądając się zaletom tego rozwiązania, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zdolność gipsu do wchłaniania i oddawania wilgoci. Gdy powietrze jest zbyt wilgotne bądź za suche, gips tworzy w pomieszczeniach korzystny mikroklimat. Ponadto uchodzi za materiał ogniochronny i stanowi często przeciwogniowe zabezpieczenie konstrukcji. Dodatkowo posiada równą i gładką powierzchnię, która doskonale nadaje się jako podłoże do tapet, płytek ceramicznych i farb. Warto również zwrócić uwagę na łatwy i sprawny montaż płyt. 

Jakie jest zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych?

Płyty gipsowo-kartonowe są szeroko wykorzystywane we współczesnym budownictwie i pracach wykończeniowych. Stosuje się je przede wszystkim do wznoszenia ścianek działowych, jak również wewnętrznego licowania sufitów i ścian. W Laskach stawianiem zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych zajmuje się firma R-BUD. Płyty wykorzystywane są także do montażu sufitów podwieszanych i adaptacji poddaszy oraz strychów. Wodoodporne płyty świetnie sprawdzają się w pracach wykończeniowych w kuchni i łazience. Decydując się na usługi świadczone przez firmę R-BUD, możesz mieć pewność, że powierzasz remont w ręce doświadczonych specjalistów. R-BUD zajmuje się również kompleksowym wykończeniem wnętrz, domów i mieszkań, malowaniem sufitów i ścian, tapetowaniem, układaniem paneli oraz płytek, jak również montażem sufitów podwieszanych. R-BUD oferuje także budowę domów pod klucz, na każdym kroku dbając, aby zlecenia wykonane były skrupulatnie, solidnie i przede wszystkim bezpiecznie.