Tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie w wielu rozmaitych branżach, co sprawia, że korzystamy z nich codziennie. Znajdziemy je pod różną postacią w rozmaitych przedmiotach. Z tworzyw wykonywane są niektóre elementy samochodów, butelki, rury, folie i wiele innych. Każde z tych tworzyw różni się od siebie i ma inny wpływ na środowisko. Sprawdź, jakie parametry wpływają na recykling plastiku.

Jak rozróżniać tworzywa sztuczne i dlaczego warto to robić?

Zgodnie z przepisami wszystkie produkty wykonane w tworzywa sztucznego powinny być oznakowane tzw. trójkątem recyklingowym. Chyba każdy z nas zna ten symbol, który składa się z trzech strzałek z grotami skierowanymi zgodnie z ruchem wskazówek zegara i liczbą znajdującą się między nimi. Ta liczba nie jest przypadkowa, ponieważ określa ona kod tworzywa, który umożliwia sortowanie tworzyw z uwzględnieniem ich rodzajów, co pozwala na lepszy recykling tworzyw sztucznych. Pod opisanym wcześniej symbolem znajduje się także skrót literowy. Określa on poszczególne rodzaje tworzyw.

Ze względu na to, że tworzywa sztuczne są wszędzie i otaczają nas z każdej strony, dobrze by było, abyśmy posiadali podstawową wiedzę na ich temat. Umiejętność rozróżniania rozmaitych tworzyw jest przydatna w kwestii ochrony środowiska. Wiedząc, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje plastiku, łatwiej jest je sortować, dzięki czemu recykling tworzyw przebiega sprawniej i efektywniej.

Jakie są najczęściej występujące rodzaje tworzyw sztucznych?

Jednym z tworzyw sztucznych, które spotykamy najczęściej pod rozmaitą postacią jest polipropylen. Oznacza się go na produktach literami PP i liczbą 05. Polipropylen służy głównie do produkcji wiader, koszów na śmieci, misek i innych tego typu przedmiotów. Aczkolwiek znajdziemy także butelki czy nakrętki z tego tworzywa. Skupem nakrętek z butelek plastikowych, a także innych rzeczy stworzonych z tworzyw, a także ich recyklingiem i sprzedażą zajmuje się firma PUE-EKO z Gorzowa Wielkopolskiego. Polipropylen to sztuczne tworzywo, które służy do produkcji niektórych rodzajów folii, a także elementów samochodów. Najczęściej są to zderzaki, nadkola i części znajdujące się wewnątrz pojazdu.

Kolejnym często spotykanym tworzywem sztucznym jest polietylen wysokiej gęstości, który oznacza się skrótem HDPE i liczbą 02. Z tego materiału tworzy się przede wszystkim kanistry, butelki przeznaczone do chemii gospodarczej i kosmetyków, a także beczki, w których przechowywana jest żywność i chemikalia. Z polietylenu wytwarza się także niektóre części samochodowe. Mowa tu o baku paliwa i zbiornikach na płyny eksploatacyjne. W życiu codziennym wykorzystujemy ten materiał pod postacią folii, bowiem z niego tworzy się cienkie reklamówki i tzw. „zrywki”. Rozróżnianie tworzyw sztucznych pozwala na szybsze ich posortowanie, co ma duże znaczenie dla ponownego ich przetwórstwa. Powinniśmy także wiedzieć, że zbędne stare opakowania czy części samochodowe i inne elementy plastikowe można zawieźć do punktów skupu, które doskonale będą wiedziały, w jaki sposób zająć się tymi odpadami, aby nie zagrażały środowisku.

Nie tylko tworzywa

W ofercie takich firm, jak PUE-EKO znajdziemy często dodatkowe usługi. Wspomniane przedsiębiorstwo oprócz skupu i recyklingu tworzyw sztucznych, oferuje także odbiór i transport odpadów medycznych, a także odpadów przemysłowych.

Wieloletnie doświadczenie sprawia, że firma oferuje usługi na najwyższym poziomie.