Na rynku istnieje wiele modeli regałów magazynowych, a każdy jest przeznaczony do składowania konkretnego rodzaju produktów. Wybór odpowiedniej konstrukcji stanowi więc wyzwanie dla inwestora. W tym poradniku uzyskasz informacje, które pozwolą Ci dokonać odpowiedniego wyboru regału dedykowanego przestrzeni magazynowej. Szeroki wybór regałów magazynowych oferuje firma SIMKS z siedzibą w Gdańsku.

Regały magazynowe - do czego służą?

Regały magazynowe stanowią typ konstrukcji przeznaczonych do składowania zapasu towarów. Cechują się możliwością układania ładunków w sposób wielopoziomowy. Regały magazynowe są przeznaczone do składowania produktów zarówno bezpośrednio na elementach konstrukcyjnych, jak również przy użyciu maszyn pomocniczych np. dodatkowych pojemników lub palet. Z uwagi na możliwość przechowywania wielu towarów na niewielkiej przestrzeni, regały magazynowe cieszą się sporą popularnością i są niezbędnym wyposażeniem niejednego magazynu.

Jakie są rodzaje regałów magazynowych?

Dobór regału do magazynu powinien odbyć się przy jednoczesnym uwzględnieniu gabarytów ładunków, które mają być na nim przechowywane. Opierając się o ten aspekt można wyróżnić następujące typy regałów:

  • półkowe - służą do składowania towarów opakowanych w sposób jednostkowy, zbiorczy bądź transportowy,

  • paletowe - przeznaczone do przechowywania ładunków umiejscowionych na paletach,

  • wspornikowe - powstały z myślą o składowaniu długich elementów.

Regały półkowe

Regały do magazynu typu półkowego stanowią z reguły dość niskie konstrukcje, zaś ich obsługa odbywa się ręcznie. Ten typ konstrukcji jest wykorzystywany do składowania ładunków o małych rozmiarach, przechowywanych w opakowaniach różnego typu. Regały półkowe sprawdzają się doskonale w niewielkich magazynach, jak również w wydzielonych strefach przeznaczonych do składowania towarów małogabarytowych. Regały magazynowe tego typu są stworzone w taki sposób, aby umożliwić instalację kilku konstrukcji jednocześnie, tworząc z nich system wielopoziomowy. Ten zabieg stosowany jest dość często, gdyż generuje znacznie większą ilość powierzchni na przechowywanie ładunków.

Regały paletowe

Regały typu paletowego są przeznaczone do składowania towarów znajdujących się na paletach. Według specjalisty z firmy SIMKS Pana Janusza Wądołowskiego, ten wariant regałów magazynowych stosowany jest najczęściej, a ten fakt wynika z kilku aspektów:

  • prosta konstrukcja,

  • atrakcyjna cena,

  • szerokie spektrum wykorzystania w logistyce palet w rozmiarach standardowych.

Największą zaletą regałów magazynowych paletowych jest łatwa dostępność do asortymentu, umożliwiającego indywidualne dostosowanie konstrukcji do własnych potrzeb.

Regały wspornikowe

Regały wspornikowe powstały z myślą o przechowywaniu długich elementów, których nie można składować na tradycyjnych regałach półkowych lub paletowych. Tego typu regały magazynowe wykorzystuje się więc do składowania takich produktów jak arkusze blachy, belki, rury stalowe i inny asortyment tego typu.

Atutem regałów typu wspornikowego jest konstrukcja, która pozwala stworzenie ciągów o dowolnej długości. Ten fakt umożliwia również sprawną zmianę poziomów wysokości przechowywania. Do jednego modułu regału wspornikowego można przyłączyć określonej długości ramiona, które znacznie ułatwia przechowywanie ładunków o niestandardowych gabarytach.

Znając rodzaje regałów magazynowych znacznie łatwiej jest dokonać wyboru odpowiedniego modelu dla określonej działalności. Najważniejszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę celem wybrania optymalnego rozwiązania jest rodzaj ładunku, który ma być składowany na regałach.

Montaż i demontaż systemów regałowych w ofercie firmy SIMKS

Spawanie i Montaż Konstrukcji Stalowych Janusz Wądołowski (SIMKS) oferuje usługi montażu i demontażu systemów regałowych. Firma posiada doświadczenie oraz niezbędne narzędzia, aby zrealizować każde zlecenie w sposób profesjonalny i zgodny z oczekiwaniami klienta. Montuje zarówno systemy regałowe półkowe, jak i paletowe, dostosowując je do indywidualnych potrzeb klienta oraz warunków lokalnych. Zapewnia kompleksową obsługę na każdym etapie realizacji projektu - od doradztwa technicznego i przygotowania projektu, poprzez montaż, aż do serwisu pogwarancyjnego. Dba o bezpieczeństwo pracowników oraz klientów, stosując obowiązujące standardy BHP.