Zadbanie o czystość komina to inwestycja w bezpieczeństwo domowników. Regularne czyszczenie powinno odbyć się przynajmniej raz na kwartał, lub raz na pół roku w zależności od rodzaju paliwa, jakim ogrzewamy dom i wodę. Inspekcje przewodów dymowych i spalinowych należy wykonać minimum raz w roku. Tak sprawy wyglądają przynajmniej w domach jednorodzinnych, gdzie pieczę nad kominem sprawuje właściciel.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać czyszczenia samodzielnie, ale czy naprawdę mamy taką wprawę? Czy mamy odpowiednie wyposażenie, które umożliwi dokonanie tych czynności? Czy nie lepiej jest skorzystać z usług specjalisty, który fachowo wykona czyszczenie komina i jednocześnie może dokonać jego cyklicznego przeglądu?

Kiedy czyścić komin?

W szczególności komin powinien być czyszczony przed i po okresie grzewczym. Gdy zima jest długa i nie chce odpuścić, wtedy konieczne będzie wykonanie tych czynności także w trakcie jej trwania. Nie opłaca się zwlekać z czyszczeniem komina do ostatniej chwili. Najlepiej jest wykonywać tę pracę systematycznie, bez zbędnych opóźnień. Tak, by nie martwić się, że zanieczyszczenia i dwutlenek węgla nie będą prawidłowo odprowadzane. By mieć pewność, że została zachowana prawidłowa wentylacja, która pozwoli na bezpieczne użytkowanie pomieszczeń mieszkalnych naszego domu.

Ważne jest także stosowanie się do zasady, która mówi, że gdy ogrzewamy dom i wodę paliwami stałymi, jesteśmy zobowiązani do wykonywania regularnego udrażniania przewodów kominowych w terminie raz na kwartał. Obowiązek wykonywania tych czynności raz na pół roku jest skierowany do domów ogrzewanych przy pomocy olejów lub gazu ziemnego. Warto więc zapraszać kominiarza do siebie w wyznaczonych terminach. Za brak wykonywania regularnych przeglądów przewodów kominowych i niedostosowanie się do krajowych regulacji grożą kary finansowe w postaci mandatów. To jednak najmniejsza kara, jaka może nas spotkać za niewypełnianie tych obowiązków. Znacznie gorszym może być zatrucie lub nawet stworzenie zagrożenia dla życia domowników.

Koszty

Koszt usługi czyszczenia komina nie jest wysoki. Zależy od regionu i popularności danej miejscowości. Warto wiedzieć, że czyszczenia może dokonać specjalista lub sam właściciel. Systematycznej kontroli drożności przewodów kominowych wyłącznie mistrz kominiarski zarejestrowany w Korporacji Kominiarzy Polskich, jak informują mistrzowie z Zakładu Usług Kominiarskich Życie Wojciecha Kałużnego. Taki, który poprzez naukę i wykształcenie zdobył jakościowe uprawnienia i nabył odpowiednich umiejętności.

Dobrze jest również wiedzieć, że każda zmiana dokonana w sposobie odprowadzania spalin, w sposobie wentylacji musi zostać zaakceptowana przez specjalistę w takiej dziedzinie i zgłoszona do odpowiedniego urzędu. Nie można samodzielnie i bez pozwolenia i projektu ingerować w sposób wentylacji domów jednorodzinnych i mieszkań. Grozi to zatrzymaniem w pomieszczeniach mieszkalnych niebezpiecznych związków, których nagromadzenie może być niezwykle groźne dla zdrowia i życia mieszkańców. Dobrze jest pamiętać, że raz na pięć lat czeka nas inwentaryzacja przewodów kominowych i sposobu wentylacji. Z tego też powodu dobrze jest trzymać się przepisów budowlanych i ogólnie litery prawa, by nie płacić kar, i nie spowodować zagrożenia dla siebie i swojej rodziny.