Słowo rekuperacja w tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza odzyskiwanie energii. Nawiązując do branży budowlanej i wentylacji to określenie zyskuje popularność od kilku lat, a procesy związane z nim mają na celu oczywiście ograniczanie strat energii, a co za tym idzie ograniczanie kosztów związanych z produkcją jej na potrzeby nieruchomości. O tym, czym właściwie jest rekuperacja w domach i czy warto inwestować w ten system, opowiemy w dalszej części artykułu z pomocą eksperta z firmy Topac.

Rekuperacja - co to?

Rekuperacja to w najkrótszym tłumaczeniu systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Zasada jej działania opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę, czyli urządzenie zwane rekuperatorem. Jego praca umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już powietrza.

Inaczej można określić ją procesem, który ma na celu sprawnie wymieniać zanieczyszczone już przez wilgoć i dwutlenek węgla powietrze znajdujące się wewnątrz budynku, na czyste i świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu energii cieplnej z tego pierwszego.

Rekuperator, czyli urządzenie niezbędne w całym procesie, działa dzięki konstrukcji złożonej z dwóch wentylatorów, wywiewnego i nawiewnego, a także wymiennika ciepła. Dodatkowym elementem, który wzbogaca działanie tej maszyny, są filtry, które mają za zadanie dodatkowo oczyszczać powietrze.

Korzyści płynące z inwestycji w system rekuperacji w domu

Największa korzyść wynikająca z głównego założenia procesu rekuperacji to oczywiście oszczędność na ogrzewaniu pomieszczeń, dzięki odzyskiwaniu części ciepła z powietrza. Powiązanymi z tym zaletami są oczywiście kwestie związane z komfortem życia w domu z czystym powietrzem, a co za tym idzie pozytywny wpływ tego faktu na zdrowie.

Pozbywanie się na bieżąco powietrza wilgotnego i zanieczyszczonego to ogromny plus dla zdrowia domowników. Ma to wpływ nie tylko na kondycję dróg oddechowych, ale także skóry i ogólne samopoczucie. Długotrwałe narażenie na oddychanie nieświeżym lub zanieczyszczonym powietrzem może wywoływać wiele negatywnych skutków dla organizmu. System rekuperacji będzie także wyjątkowo przydatnym rozwiązaniem dla alergików, a dodatkowo może być przydatną pomocą w momencie, gdy chcemy pozbyć się z domu nieprzyjemnego zapachu.

Opowiada nam jeden z ekspertów w branży z firmy Topac.

Dla osób mieszkających w pobliżu ruchliwej ulicy rekuperator może być ratunkiem przed koniecznością męczenia się przy otwartym oknie, z którego dobiegają głośne dźwięki, w momencie, gdy chcemy cieszyć się świeżym powietrzem. Dodatkowym skutkiem może być w tym wypadku także ograniczenie możliwości wpadania owadów i insektów do domu, podczas gdy nie ma potrzeby tak częstego otwierania okien.