Silne wiatry, zmiany temperatury oraz gradobicia niekorzystnie działają na pokrycie dachowe i przyczyniają się do niszczenia dachówek. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pojedynczej dachówki, od razu należy ją wymienić na nową. Aby możliwe było szybkie zabranie się do pracy, warto podczas zakupu dachówek kupić ich zapas. Jeżeli będzie zwlekać z wymianą, do wnętrz domu może przedostawać się woda. Jednak jak wymienić pojedynczą dachówkę? Najlepiej zlecić to specjalistom z firmy Zdzisława Banaszka.

Jakie są metody mocowań dachówek?

Metoda zdejmowania i wymiany dachówki zależy od ich rodzaju, ponieważ są one montowane w inny sposób. Wiedza o sposobie mocowania dachówki do łat jest niezbędna podczas ich wymiany. Jeżeli mamy pojęcie o pracach budowlanych, w tym dekarskich, wymiana dachówki nie powinna stanowić dla nas żadnego problemu, aczkolwiek próba realizacji tej czynności przez osobę, która się na tym nie zna, może zakończyć się większymi szkodami. Karpiówki to płaskie dachówki, które zwykle mają półokrągłe końce, a na ich dolnej powierzchni są zaczepy, za pomocą których montuje się je do łat.

Istnieją także karpiówki posiadające otwory na gwoździe. Takie dachówki przybija się do powierzchni łat. Dachówki zakładkowe pod spodem mają wyprofilowane zaczepy, które zahacza się o łaty po ich zamocowaniu. Z boku zauważyć można zamki, które umożliwiają zahaczenie dachówek między sobą, dzięki czemu tworzy się jednolity, szczelny dach. Z kolei dachówki esówki najczęściej nie są wyposażone w zamki, lecz w zakładki od spodu. To dzięki nim możliwe jest bezproblemowe zamontowanie ich do łat. Dachówki typu mnich i mniszka tworzą jedną całość, ponieważ wypukłe mnichy układane są na wklęsłych mniszkach. Mnichy mocuje się do łat z wykorzystaniem klamer lub drutu.

Wymiana dachówki

Najprościej wymienia się dachówki typu karpiówki i esówka, ponieważ zahacza się je o łaty zaczepami lub przybija gwoździami. Wówczas w celu wymiany dachówki konieczne jest lekkie uniesienie dachówek znajdujących się nad tą uszkodzoną i podłożenie pod nich klinów. To sprawi, że bez trudu będzie można wyjąć uszkodzoną dachówkę, ponieważ nic nie będzie się na niej opierało. Po wyjęciu uszkodzonej dachówki wystarczy w to miejsce zamocować nową. W ten sposób można także wyjmować dachówki mocowane przy użyciu klamer. Nieco trudniejsze zadanie czeka nas w przypadku dachówek z zamkami bocznymi. Przykładem są dachówki zakładkowe. Trudności związane są z tym, że dachówki znajdujące się w jednym rzędzie połączone są ze sobą. Oznacza to, że wymiana pojedynczej dachówki wymaga nie tylko podważenia rzędu znajdującego się nad nią, lecz również sąsiadującej dachówki w tym samym rzędzie.

Oczywiście nie ma większego znaczenia, w jaki sposób wyjmujemy starą, uszkodzoną dachówkę. Dużo ważniejsze jest to, by nie uszkodzić innych dachówek oraz by nowa dachówka została zamocowana prawidłowo. Tylko w ten sposób uzyskamy szczelną powierzchnię dachu. Podczas prac związanych z wymianą dachówki warto zadbać o to, aby nowy element nie wyróżniał się spośród pozostałych. Najczęściej dotyczy to kwestii kolorystycznej. Dlatego już podczas zakupu pokrycia dachowego należy mieć na uwadze, że kiedyś konieczna będzie wymiana pojedynczych dachówek i warto zakupić ich więcej. Poza tym sporym problemem może okazać się kupno pojedynczej dachówki, ponieważ producenci mogą nie produkować ich w takim odcieniu, w jakim są one na naszym dachu.

Remontem dachu zajmują się specjaliści z firmy świadczącej usługi dekarskie Zdzisława Banaszka. Jej siedziba znajduje się w Józefowie, w województwie mazowieckim, a jej pracownicy od 1996 roku specjalizują się w remontach i montażach pokryć dachowych, takich jak dachówki i papy termozgrzewalne. Oferują również montaż systemów rynnowych, okien dachowych oraz rur spustowych. Dodatkowo fachowcy zajmują się docieplaniem poddaszy oraz realizacją inwestycji budowlanych, takich jak budowa, rozbudowa lub przebudowa domów. W ofercie można znaleźć również piękne kominki z klinkieru. Specjaliści gwarantują terminowe i rzetelne wykonanie każdego zlecenia.