Remont potrafi być niemałym wyzwaniem - zwłaszcza jeśli robisz go pierwszy raz. Poprawki, opóźnienia w pracy ekipy remontowej lub dodatkowe wydatki, to tylko kilka możliwych niespodzianek. Jednak nie zawsze tak musi być. Z dobrym przygotowaniem, dobrymi fachowcami i odpowiednim nastawieniem remont domu lub mieszkania może pozostawić po sobie jedynie pozytywne wspomnienia.

Samodzielnie czy z ekipą remontową?

Remont mieszkania lub domu nie należy do tanich przedsięwzięć. Zrozumiała jest więc chęć zaoszczędzenia na ekipie remontowej, a konkretnie - niezatrudnianiu jej. Czy to dobra decyzja? To zależy. Jeśli planujesz niewielkie zmiany, np. malowanie ścian, możesz się obyć bez pomocy z zewnątrz. Jeśli natomiast planujesz poważniejsze zadania, lepiej rozejrzeć się za rzetelną firmą remontową, taką jak Axel Andrzej Aksamit z miejscowości Radwan (województwo małopolskie). Większość z nas raczej nie ma wiedzy o remontach i doświadczenia w tym zakresie, a pomoc filmików lub artykułów z internetu to może być zdecydowanie za mało. Dlatego w wielu sytuacjach zdecydowanie warto zatrudnić osoby, które mają za sobą niejedno remontowe wyzwanie.

Jak znaleźć dobrych fachowców?

Kluczem do sprawnego remontu jest odpowiedzialna ekipa remontowa. Jak ją znaleźć? Przede wszystkim poszukiwania zacznij wcześnie - co najmniej parę miesięcy przed planowanym remontem. Dobre firmy są szybko rozchwytywane, tak więc nie czekaj na ostatni moment. W znalezieniu rzetelnej i odpowiedzialnej ekipy mogą pomóc rekomendacje znajomych lub opinie innych klientów. Jeśli jest to możliwe, sprawdź poprzednie realizacje. Dużo informacji o tym z kim masz do czynienia, jest w stanie dostarczyć także rozmowa wstępna. Podczas rozmowy telefonicznej lub na żywo przedstaw swoje potrzeby i oczekiwania remontowe, zorientuj się, jak długo firma działa na rynku, kogo zatrudnia itp.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli planujesz remont kuchni, łazienki lub remont generalny, warto przygotować wraz z architektem projekt. Dla ekipy remontowej będzie on niczym kompas pokazujący rodzaj i kierunek prac, a dla ciebie precyzyjnie opracowany plan, uwzględniający twoje potrzeby i aranżacyjne wizje. Nie obejdzie się również bez umowy - dopilnuj, aby umowę słowną wiązała umowa pisemna. Dokument będzie podstawą do ewentualnych reklamacji. Jeśli wybrany przez ciebie fachowiec niechętnie godzi się na podpisanie umowy, lepiej zrezygnować z jego usług.

Warto jeszcze dodać, że remonty potrafią pochłonąć sporo gotówki. Aby utrzymać w ryzach budżet, warto przygotować kosztorys oraz... przygotować się, że wydatki mimo tego mogą być nieco wyższe, nawet o 10-15% planowanego budżetu. „Rezerwując” dodatkową kwotę, unikniesz stresu i nerwowej atmosfery w trakcie remontu. Mamy nadzieję, że z powyższymi wskazówkami twój remont pójdzie sprawnie.