Każdy, kto posiada własny dom czy mieszkanie nieustannie zmaga się z ciągłymi pracami remontowymi, które mają przyczynić się do poprawy funkcjonalności urządzanych przed laty wnętrz oraz wzrostu ich atrakcyjności i estetyki. Chęć podążania za nowoczesnymi rozwiązaniami w domowej przestrzeni skłania miłośników aranżacji wnętrz do podjęcia decyzji o remoncie. Jednym z najtrudniejszych pomieszczeń pod względem organizacyjnym w kontekście przeprowadzenia niezbędnych prac jest łazienka. Jak zaplanować jej remont by nie wyłączyć jej z codziennego użytkowania? Czy to w ogóle możliwe?
Zaplanuj z głową
Remont łazienki wykonuje się stosunkowo rzadko. Zazwyczaj raz na kilkanaście lat decydujemy się na zmianę armatury czy wymianę instalacji hydraulicznej tudzież elektrycznej. Co nie zmienia faktu, że to spore przedsięwzięcie pod względem organizacyjnym i finansowym. Dlatego najlepiej jest w pierwszym etapie wespół z fachowcem, np. Rafałem Poznańskim oferującym usługi ogólnobudowlane ustalić plan oraz zakres wykonywanych prac, tak by móc je logicznie rozłożyć w czasie, by na okres wyłączenia jej z użytkowania był jak najkrótszy. Szczęściarzami są ci, którzy posiadają drugą łazienkę w domu, a chociażby nawet osobną toaletę. To znacząco ułatwia funkcjonowanie domowników ale także usprawnia prace wykonywane przez hydraulika, elektryka czy glazurnika. Koniecznie jest wcześniejsze ustalenie rozmieszczenia urządzeń sanitarnych oraz decyzja co do zmiany wanny na prysznic czy odwrotnie. Wiąże się to bowiem z przerobieniem istniejących już instalacji.
Co dalej?
Kolejny etap to pozbycie się starych płytek, czy kontrolowana demolka. Te czynności powinny pójść bardzo sprawnie, gdyż łatwiej się niszczy, niż buduje. Jeśli jednak dobrze przylegają do powierzchni ścian, przerabianie instalacji nie jest konieczne, a łazienka jest wystarczająco duża, nowe można ułożyć metodą „płytka na płytkę”. Wówczas użyć trzeba preparatu powodującego zmatowienie powłoki istniejących już płytek. Dzięki czemu staną się szorstkie, co sprawi że zwiększy się ich przyczepność. Tę właściwość w połączeniu z elastycznością powinien mieć również klej stosowany do układania płytek. Jak mówi Rafał Poznański, zajmujący się na co dzień remontami i wykończeniem wnętrz, trzeba zadbać o to, by poziom podłogi w łazience był nieco niższy od sąsiadujących z nią pomieszczeń. W przypadku awarii instalacji, pęknięcia rury i zalania, takie rozwiązanie utrudni wydostanie się wody, a w konsekwencji może ograniczyć straty w postaci uszkodzenia podłogi w korytarzu czy innych pokojach. Ostateczny wygląd łazienki zależy głównie od prawidłowego ułożenia glazury na ścianach i podłodze, po wcześniejszym zagruntowaniu powierzchni i wykonaniu hydroizolacji, czyli położeniu taśm, mas uszczelniających czy folii. Płytki oczywiście trzeba zafugować wykorzystując do tego fugę cementową lub epoksydową. Wówczas pozostaje tylko biały montaż, czyli wszystkich urządzeń sanitarnych, takich jak toaleta, umywalka, wanna i kabina prysznicowa.
Remont łazienki, w zależności oczywiście od jej wielkości, to żmudny i długotrwały proces. Jednakże końcowe zadowolenie i kąpiel w nowej wannie wynagradza cały trud.