Remont łazienki to największe wyzwanie stojące przed właścicielem domu lub mieszkania. Szczególnie kłopotliwe są małe łazienki w starym budownictwie. Przerdzewiałe rury, stare instalacje elektryczne, płytki montowane na cement czy nierówne ściany, to koszmar budowlańców i powód, dla którego koszty całego przedsięwzięcia przekraczają granice przyzwoitości. Jak przygotować się do remontu i przekalkulkować budżet, aby nic nas nie zaskoczyło? Krótki poradnik przygotowali dla nas fachowcy firmy remontowej REM-BIS z Tomaszowa Mazowieckiego.

Krok pierwszy: plan remontu

Zanim przystąpisz do remontu łazienki, skontrastuj swoje oczekiwania z realnymi możliwościami finansowymi. Trzeźwa analiza i ocena sytuacji uchronią cię przed niepraktycznymi rozwiązaniami aranżacyjnymi i zakupem drogich akcesoriów. Najlepiej już na tym etapie prac podjąć współpracę z fachowcami firmy REM-BIS. Przygotują oni projekt techniczny, listę wymaganych materiałów oraz oczywiście kosztorys.

Krok drugi: zerwanie glazury

Kompleksowy remont łazienki zaczyna się od skucia starych płytek. Po usunięciu glazury dokładnie widać stan rur, instalacje elektryczne oraz pion kanalizacyjny. Niestety jest to czasochłonny proces, dlatego warto wybrać firmę remontową, która wyróżnia się dyspozycyjnością. Musi ona posiadać też wysokiej klasy narzędzia, która pozwolą szybko wykonać prace rozbiórkowe. W taki sprzęt wyposażona jest firma REM-BIS!

Krok trzeci: prace hydrauliczne

Wymiana rur żeliwnych na plastiki, podłączenie pralki i doprowadzenie wody pod baterie umywalkową i prysznicową to czasochłonne, ale niezbędne kroki każdego kompleksowego remontu. Wybrana firma remontowa powinna zatem specjalizować się nie tylko w wykańczaniu ścian, ale także w pracach hydraulicznych. Firma REM-BIS jest do Twojej dyspozycji.

Krok czwarty: wymiana grzejnika

Wymiana grzejnika to krok opcjonalny. Oczywiście, warto mieć świadomość, że remont to najlepszy czas na wymianę starego kaloryfera. Decydując się na to w późniejszym okresie, będziemy musieli skuć kawałek płytek, co generuje kolejne koszty poprawek glazurniczych. Najlepiej postawić na nowoczesne grzejniki dekoracyjne, które do zaplanowanego stylu łazienki pomogą Tobie wybrać fachowcy REM-BIS.

Krok piąty: podwieszany sufit

Sufity podwieszane cieszą się duża popularnością wśród właścicieli niewielkich łazienek. Decydując się na to rozwiązanie, możemy oświetlić przestrzeń przy pomocy punktów halogenowych. Punkty, umieszczone na suficie wykonanym z wodoodpornych płyt, wyglądają niezwykle efektownie i optycznie powiększają niewielkie wnętrza. Firma REM-BIS tworzy je w łazienkach z hydrofobowych paneli o niskiej masie.

Krok szósty: uzupełnianie ubytków w ścianach

Wyrównywanie ścian to obowiązkowy etap remontu starych łazienek, w których płytki układane były na cement. Aby wyrównać powierzchnię stosuje się specjalne płyty gipsowo-kartonowe. To właśnie od ich jakości zależy ostateczny wygląd łazienki, dlatego nie warto oszczędzać na tym elemencie.

Krok siódmy: układanie glazury

W zależności od preferencji możemy wyłożyć płytkami całą powierzchnię ściany lub zdecydować się na układanie glazury tylko do połowy. Pomysłów jest naprawdę wiele, a specjaliści z takich firm jak REM-BIS są w stanie doradzić w zakresie doboru najlepszych rozwiązań pod kątem technicznym i estetycznym. Warto jednak pamiętać, że dzisiaj łazienka nie musi być kafelkowana. Doskonale sprawdzają się inne techniki aranżacyjne, w tym specjalne tynki dekoracyjne.

Krok ósmy: montaż lustra

W niewielkich łazienkach bardzo często montuje się lustra, które stapiają się z licem ściany. Dzięki temu prostemu zabiegowi optycznie otwieramy przestrzeń, nadając jej wielowymiarowości. Hitem oststanich sezonów są lustra o nieregularnych kształtach w drewnianej surowiej oprawie, a także fafle z podświetleniem LED.

Krok dziewiąty: instalacja sanitariatów

Dobór wyposażenia łazienki powinien być solidnie przemyślany i dostosowany do kubatury pomieszczenia. Aby zachować najwyższą funkcjonalność wnętrza, warto zastosować się do rad ekspertów budowlanych. W małej łazience nie zawsze sprawdzi się prysznic. Być może lepszym rozwiązaniem będzie wanna z deszczownicą. Dokładnie zaprojektować trzeba też zestaw WC, który może wymagać przeprowadzenia prac dotyczących zabudowy stelaża wspomnianymi płytami K-G. Wbrew pozorom biały montaż nie jest zatem łatwy.

Krok dziesiąty: prace wykończeniowe

O ostatecznym wyglądzie łazienki decydują detale, dlatego nie warto oszczędzać na fugowaniu czy położeniu silikonu w narożnikach i wokół lustra. Silikon uchroni pomieszczenie przed przykrymi skutkami wilgoci i ułatwi utrzymanie higieny. Lista drobnych prac wykończeniowych jest zatem długa, a firma REM-BIS gwarantuje wykonanie robót ze szwajcarską precyzją. Wysoka jakość, gwarantowana!