Obecnie dużo słyszy się na temat ekologii i zanieczyszczaniu środowiska. By uniknąć przykrych w skutkach działań człowieka, wynajdowane są coraz to nosze rozwiązania technologiczne, których celem jest zmniejszenie emisji spalin. Takich jest np. kocioł V klasy. Wyróżnia się on znacznie lepszymi parametrami od urządzeń grzewczych stosowanych wcześniej. Jednak do uzyskania pełni jego możliwości konieczna może okazać się renowacja komina. Czym wyróżniają się tego typu kotły i dlaczego trzeba dostosować do nich przewody kominowe?

Czym są kotły klasy V?

Od ponad dwóch lat, a dokładniej mówiąc, od początku lipca 2018 roku obowiązuje zakaz sprzedaży kotłów grzewczych na stałe paliwa, których klasę określa się poniżej V. To oznacza, że obecnie nie możemy kupić kotłów niespełniających normy 5 klasy emisji spalin zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. Kotły niższych klas cechują się gorszą sprawnością, a dodatkowo przyczyniają się do powstawania większych zanieczyszczeń. Kotły III i IV klasy w porównaniu do kotłów najnowszej generacji mogą generować nawet do 50 razy więcej tlenku węgla. Kotły grzewcze V klasy wyposażone są w system odpowiadający za odmierzanie dokładnych ilości paliwa i powietrza, dzięki czemu proces spalania przebiega dynamicznej i zmniejsza się powstawanie smolistych substancji. Kotły V klasy osiągają sprawność na poziomie nawet 90%. Przed zakupem tego typu pieców grzewczych nie powinna nas odstraszać ich cena, która sięga kilku tysięcy złotych, ponieważ istnieją różne sposoby na uzyskanie bezzwrotnej dotacji na wymianę kotłów.

Kotły klasy V a paliwo i przewody kominowe

Kotły V klasy są zaawansowanymi technologicznie urządzeniami grzewczymi i w celu uzyskania odpowiedniej efektywności potrzebują spełnienia określonych wymagań. Przede wszystkim w takich kotłach powinniśmy spalać paliwa wyróżniające się wysoką wartością opałową, spiekalnością, a także określonym poziomem wilgotności. Jeżeli będziemy używać paliw niskiej jakości, wówczas może dojść do zablokowania podajnika oraz paleniska. To oznacza, że kocioł nie będzie pracował.

Kolejna kwestia związana jest z kominem. Jeśli kupimy kocioł V klasy, zazwyczaj konieczna będzie wymiana komina, ponieważ sprawność urządzenia grzewczego możliwa jest wyłącznie wtedy, gdy jest ono kompatybilne z przewodem kominowym. Istnieją jednak też inne rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę. Takim z pewnością jest renowacja przewodów kominowych. Tym zadaniem zajmują się specjaliści z firmy Bud-Wiert z Łęgu Tarnowskiego w województwie małopolskim. Odnowienie komina pozwoli na uzyskanie odpowiednich parametrów technicznych, które będą dostosowane do mocy kotła i jego wysokości, a także rodzaju stosowanego paliwa.

Adaptacja przewodów kominowych do kotłów V klasy składa się z kilku etapów prac. Pierwszy z nich to montaż wkładu kominowego. Rodzaj materiału, z jakiego wykonuje się wkład zależy od typu stosowanego opału. W przypadku drewna, Pelletu lub węgla stosuje się wkłady nierdzewne, na które możemy otrzymać gwarancję na 10 lat. Jeżeli stosujemy np. ekogroszek, możemy wybrać wkłady ceramiczne. W tym przypadku gwarancja wynosi 30 lat. Trzeba jednak zaznaczyć, że gwarancja obowiązuje tylko wtedy, gdy wykonawcy mają autoryzację producenta. Druga część prac to zaizolowanie czopucha, a całość kończy się zaizolowaniem części wkładu ponad dachem. Niekiedy konieczne jest przedłużenie tej części komina i stworzenie odpływu kondensatu.