Jednym z najskuteczniejszych i najchętniej stosowanych współcześnie sposobów na problem zarastających rzek i zbiorników wodnych jest bagrowanie. Metoda sprawdza się zarówno w przypadku akwenów naturalnych, jak i sztucznych, w których pojawia się nadmiar roślinności lub osadów dennych. Kiedy należy zlecić profesjonalną usługę oczyszczania, na czym polega oczyszczanie techniką bagrowania oraz jakie przynosi efekty? Dowiedz się z naszego artykułu.

Zarastające, ulegające spłyceniu rzeki, kanały lub stawy są poważnym problemem, z którym borykają się samorządy, a także osoby prywatne i inwestorzy. Nagromadzone na dnie odpadki biologiczne, muł i śmieci wpływają negatywnie na jakość wód, a także na możliwości bezpiecznego przemieszczania się łodzi lub promów. Intensywne procesy gnilne powodują też wzrost temperatury wody, dużą produkcję dwutlenku węgla i siarkowodoru, a w rezultacie wymieranie fauny, ryb oraz skorupiaków, które następnie zanieczyszczają akweny wodne. Gdy problem narasta, warto zlecić bagrowanie.

Zakres robót bagrowniczych

Przed rozpoczęciem inwestycji, takiej jak bagrowanie, dokonywana jest analiza, czy ta metoda sprawdzi się do konkretnego akwenu. Chodzi tu o takie elementy jak ilość osadu oraz odległość od miejsca ich utylizacji, głębokość zbiornika czy uciążliwość dla otoczenia. Niebagatelne znaczenie ma również koszt takiej inwestycji, bowiem może się okazać, że będzie on zbyt wysoki, a rezultaty bagrowania nietrwałe.

Na polskim rynku jest wiele specjalistycznych firm, takich jak między innymi Piotr Dziewit River Brothers, dysponujących profesjonalnym sprzętem do oczyszczania oraz pogłębiania zbiorników wodnych. Bagrowanie, z języka angielskiego dredging, oznacza pogłębianie akwenu za pomocą urządzeń, takich jak pompy zatapialne z filtrami, pogłębiarka chwytakowa, pogłębiarka wieloczerpakowa lub ssąca, a także samochody do załadunku nagromadzonych nieczystości. Zaawansowane roboty hydrotechniczne, takie jak bagrowanie, wymagają też doświadczonej kadry inżynieryjnej oraz operatorów, posiadających stosowne uprawnienia do obsługi wyżej wymienionego sprzętu.

Zalety bagrowania

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, takich jak pogłębiarki ssące, ilość unoszących się na wodzie osadów i zanieczyszczeń dennych jest ograniczona, dzięki czemu bagrowanie zyskało uznanie jako jedna z najmniej uciążliwych metod pogłębiania rzek lub innych zbiorników wodnych w przeciwieństwie do wykopów koparką.

Kolejną ważną zaletą usługi bagrowania zbiorników takich jak rzeki lub kanały, jest fakt, że pozwala ono odzyskać pierwotny kształt dna akwenu, przez co stało się ono sprawdzonym sposobem renaturyzacji, czyli odtwarzania naturalnych warunków zbiornika wodnego.