Każdy obiekt użytkowy musi być posadowiony na gruncie do tego przystosowanym. Oznacza to, że teren należy poddać robotom ziemnym. Rozpiętość prac w tym zakresie zależy od stanu danej działki, jednak nierzadko niezbędne jest wykonanie kilku istotnych czynności. Podstawowym typem takich działań jest tworzenie wykopów. Jakie jeszcze roboty ziemne przeprowadza się przy budowie obiektów użytkowych?

Jak przygotowuje się teren pod budowę?

Elementy konstrukcyjne budynków zarówno parterowych, jak i wielokondygnacyjnych, muszą być wznoszone na równym terenie. Działki budowlane rzadko jednak są pod tym względem odpowiednio przygotowane do realizacji inwestycji. W takiej sytuacji należy zlecić wykonanie niwelacji. To wyrównanie terenu, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie powierzchni nadającej się pod budowę. Konieczna może być również stabilizacja terenu. Po badaniu charakterystyki gruntu czasem potrzebna jest nawet jego wymiana.

Do robót ziemnych zaliczają się również prace w zakresie odwodnienia terenu. Budowa na podmokłym gruncie nie będzie bowiem możliwa, podobnie jak na grząskiej ziemi. Jeśli projekt przewiduje przygotowanie dodatkowych budowli ziemnych, to firmy zajmujące się robotami ziemnymi mogą też wykonać nasypy i skarpy, które następnie zabezpieczane są na wypadek osunięcia. Najczęściej jednak są one elementem budowy obiektów infrastruktury drogowej czy kolejowej. W przypadku obiektów użytkowych wykonuje się też wykopy – w jakim celu?

Jakie rodzaje wykopów przygotowuje się na budowie?

Możliwości w zakresie wykonania wykopów jest wiele. Firmy zajmujące się robotami ziemnymi wykorzystują do tego celu koparkoładowarki i minikoparki, w krótkim czasie usuwając nadmiar gruntu na działce pod budowę. Wyróżnia się przede wszystkim wykopy fundamentowe. To właśnie dzięki nim możliwe jest posadowienie ław fundamentowych w ziemi, a następnie ich zasypanie i stworzenie tym samym solidnej podstawy pod obiekt użytkowy. Ważną częścią jego budowy są też wykopy pod instalacje.

Każdy rodzaj takiej budowli ziemnej przygotuje dla klienta firma Bub-Max, która dysponuje niezbędnym sprzętem ciężkim do realizacji prac w terenie. Przy konstruowaniu obiektów użytkowych warto pamiętać także o wykopach pod szamba, jeśli przy danej działce nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Dzięki odpowiednio wykonanemu wykopowi można również stworzyć zbiornik wody na wybranym obszarze. Działania w tym zakresie też zaliczają się do prac ziemnych, jakie przeprowadza się w trakcie budowy obiektów użytkowych.