Przewody instalacji doprowadzających poszczególne media z sieci do budynku umieszcza się najczęściej w gruncie. Z tego względu niezbędne jest przeprowadzenie prac ziemnych, które umożliwiają wykonanie przyłącza energetycznego czy wodno-kanalizacyjnego. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób przeprowadza się roboty w tym zakresie oraz jakiego sprzętu używają profesjonalne firmy świadczące usługi tego typu.

Podstawowe prace ziemne przy budowie przyłączy – wykopy

Wykop to dość wszechstronna budowla ziemna, która daje możliwość usunięcia nadmiaru gruntu w celu umieszczenia w ziemi np. przewodów instalacyjnych. Są one niezbędne przy budowie przyłącza energetycznego czy wodno-kanalizacyjnego. Rurociągi na prywatnych posesjach, na których konstruuje się budynki mieszkalne, nie są przeważnie skomplikowane i rozbudowane. Z tego względu wystarczający okazuje się wąski wykop. Najlepiej do jego przygotowania sprawdzi się minikoparka, którą usługi realizuje firma Spec-Kop.

Fachowcy zajmujący się pracami ziemnymi w związku z budową przyłącza stworzą zatem wystarczającą przestrzeń w gruncie, w której umieszczone zostaną przewody instalacyjne. Po ich skontrolowaniu należy je zasypać. To kolejna z robót, jakie z powodzeniem wykonuje się minikoparką bądź koparkoładowarką. Jest to ciężki sprzęt przydający się również przy niwelacji terenu. Wyrównanie działki po budowie wykopów pozwala uzyskać płaską, stabilną powierzchnię np. pod budowę obiektu. Jakie jeszcze roboty ziemne wykonuje się w związku z budową przyłącza?

Czy roboty ziemne są konieczne przy wykonaniu przyłącza?

Niekiedy umiejscowienie sieci wodociągowej, kanalizacyjnej czy energetycznej sprawia, że niezbędne jest poprowadzenie przewodów pod istniejącą już nawierzchnią. Droga z kostki brukowej czy asfaltowa nawierzchnia nie musi zostać jednak zniszczona w celu wykonania wykopu. W tym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie tzw. przecisku. Jego realizacja to kolejna z prac ziemnych, jakie często są przeprowadzane w trakcie budowy przyłącza doprowadzającego media np. do domu jednorodzinnego.

Nierzadko dochodzi również do sytuacji, w których problematyczne stają się elementy przyrody utrudniające podłączenie działki do sieci. W takiej sytuacji użycie ciężkiego sprzętu daje możliwość usunięcia zbędnych drzew i karczowanie terenu. Również i czynności w tym zakresie zalicza się do robót ziemnych przy budowie przyłącza energetycznego, wodnego lub kanalizacyjnego. Każda ze wspomnianych prac wymaga doświadczenia i umiejętnego użycia minikoparki lub koparkoładowarki. Z tego względu dobrze jest postawić na sprawdzoną firmę zajmującą się zarówno wykonaniem samego przyłącza, jak i przeprowadzeniem robót ziemnych.