Od instalacji CO oczekujemy przede wszystkim wydajności i sprawności działania. Obecnie coraz większym zainteresowaniem inwestorów modernizujących instalacje centralnego ogrzewania, czy też budujących instalacje CO są pompy obiegowe. Montowane są celem optymalizacji pracy i kosztów użytkowania instalacji CO. Czym są pompy obiegowe instalacji CO? Jakie są rodzaje pomp obiegowych?

Pompa obiegowa - istota działania

Pompą obiegową nazywamy „maszynę”, której zadaniem jest wywołanie przepływu cieczy (wody, lub innych wodnych roztworów, jak np. glikol) w obiegach instalacjach grzewczych lub instalacjach chłodzących. W przypadku instalacji grzewczych pompa obiegowa wprawia w ruch przepływającą ciecz w instalacji, zwiększając wydajność ogrzewania. Pompy obiegowe CO mają wbudowane w siebie specjalne silniki, działające w kilku poziomach prędkości, dzięki czemu można regulować wydajność instalacji.

Z technicznego punktu widzenia pompy te przetwarzają energię mechaniczną na energię kinetyczną (ciecz może płynąć) lub potencjalną cieczy (pod regulowanym ciśnieniem) To powoduje, że nawet najbardziej oddalone od kotła grzejniki pozostają wydajne na tym samym poziomie, co grzejniki sąsiadujące z kotłem. Na rynku istnieje kilka rodzajów pomp obiegowych, poza zwróceniem uwagi na dobór odpowiednio rodzaju pompy do kotła grzewczego, należy dopilnować odpowiedniego ich montażu. Montaż pomp obiegowych wykonany przez wykwalifikowanego fachowca pozwala zachować pełną sprawność instalacji CO i minimalizuje ryzyko kosztownych napraw w wyniku awarii układu. A jakie są rodzaje pomp obiegowych stosowanych w instalacjach CO?

Rodzaje pomp obiegowych CO

Niezależnie od rodzaju pompy, na jaki się zdecydujemy, należy mieć na uwadze fakt, że sprawność instalacji grzewczej zależy od założeń, jakie poczyniono podczas planowania instalacji grzewczej. Pompy obiegowe są dopełnieniem poprawnie zaplanowanej instalacji CO, jako podstawy do ew. roszczeń wykonawczych i gwarancyjnych. Warto o tym wiedzieć i zdawać sobie sprawę z faktu, że jeśli instalacja grzewcza była wykonana „na żywca” bez projektu, opierając się na przypuszczeniach, nawet najlepsza na rynku pompa obiegowa nie zniweluje problemu źle wykonanej, zaplanowanej instalacji CO. Wróćmy jednak do pomp. Do najczęściej stosowanych rodzajów pomp obiegowych zalicza się:

  • pompy dławnicowe (pompowana ciecz jest oddzielona od silnika),

  • pompy bezdławnicowe (wirnik silnika jest omywany tłoczoną cieczą), które wyróżniają się cichą pracą. Ich zaletą jest również niski pobór prądu i dość długotrwała żywotność.

Biorąc pod uwagę budowę pomp, to cechą charakterystyczną pomp bezdławnicowych zwiększających ich funkcjonalność, są łożyska ślizgowe zbudowane np. w całości (wałek i panewka) z odpornej na ścieranie ceramiki. Łożyska w tego rodzaju pompach mogą pracować wyłącznie w wodzie, która jest dla nich smarem. Woda pełni funkcje ochronną. W przypadku pracy w środowisku suchym automatycznie dochodzi do zatarcia i całkowitego zniszczenia pompy. Innym rodzajem pompy bezdławnicowejpompy bezdławnicowe z łożyskami ślizgowymi wykonanymi z różnych materiałów, np. wałek z ceramiki, panewka ze stali. W porównaniu z pompami ceramicznymi cechują się one większą zawodnością i krótszym czasem eksploatacji.

Centrum Ogrzewania Eco-Heat - oferta

EcoHeat to polska firma oferująca nowoczesne urządzenia grzewcze, w tym kotły na miał węglowy, kotły węglowe i centralnego ogrzewania. Zapewnia kompleksowe rozwiązania w zakresie montażu pieców na pellet i ekogroszek. Ponadto, firma specjalizuje się w fotowoltaice, oferując montaż paneli fotowoltaicznych oraz usługi związane z tą technologią. Działalność EcoHeat obejmuje także usługi hydrauliki - montaż instalacji hydraulicznych i wsparcie techniczne. Dzięki wysokiej jakości produktów i usług, EcoHeat cieszy się zaufaniem klientów szukających rozwiązań w dziedzinie ogrzewania i odnawialnych źródeł energii.