Wielu inwestorów indywidualnych wybiera rodzaj pokrycia dachowego, kierując się jedynie jego wyglądem oraz ceną. Są to oczywiście  ważne kryteria, warto jednak zwróci uwagę na fakt, że nie wszystkie rodzaje pokryć nadają się na każdy dach. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego pokrycia dachowego, jakie są ich najpopularniejsze rodzaje oraz ich właściwości.

Czym kierować się przy wyborze pokrycia dachowego?

Wybierając najlepsze pokrycie dachowe dla Twojego domu, warto skonsultować tę decyzję ze specjalistami, który na podstawie analizy projektu budowlanego Twojego domu doradzą Ci, jakie materiały sprawdzą się najlepiej. Dobrym pomysłem jest konsultacja z firmą taką jak Dachexpert – świadczą oni kompleksowe usługi dekarskie, a także oferują materiały budowlane – w tym pokrycia dachowe i inne artykuły dachowe.

Duże znaczenie w tym temacie ma konstrukcja dachowa domu, czyli więźba dachowa – to na niej bowiem opierać się będzie całe pokrycie. Specjaliści wezmą także pod uwagę rodzaj dachu, stopień skomplikowania jego budowy oraz kąt nachylenia połaci. Wybierając odpowiednie pokrycie dachowe, zwróć także uwagę na lokalne warunki klimatyczne i miejscowy plan zagospodarowania.

Rodzaje pokryć dachowych

Do najpopularniejszych dostępnych na rynku pokryć dachowych zaliczamy:

  • dachówki ceramiczne,
  • dachówki betonowe,
  • blachodachówki,
  • blachy trapezowe,
  • a także gonty bitumiczne.

Każde z tych pokryć sprawdzi się na innym typie dachu – w zależności od jego budowy i wytrzymałości. Różnią się także cenami oraz wyglądem, dlatego warto zapoznać się z ich szczegółowa charakterystyką, przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Blachodachówki

Blachodachówki są eleganckim i trwałym rodzajem pokrycia dachowego, doskonale sprawdzającym się w przypadku  wszystkich rodzajów dachów stromych. Stosuje się je zarówno przy budowie domów jedno-, jak i wielorodzinnych, budynków gospodarczych, a także przy renowacji przestarzałych dachów.

Jest to najczęściej stosowane pokrycie dachowe w budynkach mieszkalnych, sakralnych oraz użyteczności publicznej, ze względu na duże możliwości dostosowania tego rodzaju pokrycia do konkretnego budynku. Blachę taką można przyciąć w bardzo prosty sposób na pożądaną długość, dzięki czemu możliwe jest pokrycie nią nawet bardzo nietypowych dachów, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości odpadów.

Największa zaleta tych materiałów budowlanych jest ich niezwykła uniwersalność oraz wytrzymałość (w tym odporność na korozję), a także nowoczesny wygląd.

Dachówki ceramiczne oraz betonowe

Najbardziej klasycznym sposobem krycia dachów są dachówki ceramiczne – obecne w budownictwie od  tysięcy lat. Jest to materiał dość drogi, jednak cechuje się niezaprzeczalną elegancją. Na rynku dostępne są dachówki w wielu kolorach, co pozwala na indywidualny dobór odpowiadającego Ci rozwiązania. Co ważne, są to niezwykle wytrzymałe pokrycia dachowe – potrafią przetrwać nienaruszone nawet ponad sto lat, doskonale chroniąc przed mrozem i opadami.

Dachówki ceramiczne są jednak jest dość ciężkie i ich zastosowanie wymaga rozbudowanej, masywnej więźby dachowej. Ich stosowanie zaleca się głównie w rejonach narażonych na działanie silnych wiatrów.

Blachy trapezowe

Blacha trapezowa to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Charakteryzuje się prostą i wyrazistą formą, pozwala także realizować efektowne, niestandardowe konstrukcje. Dostępna jest w szerokiej gammie kolorystycznej, a jej obróbka – w tym cięcie na wymiar, należy do najprostszych, stad jej szerokie zastosowanie. Jest sztywna i wytrzymała, dlatego stosuje się ją zarówno do pokrycia dachów, jak i elewacji, a także jako element wielu konstrukcji.

Gonty i dachówki bitumiczne

Bitumiczne pokrycia dachowe są estetyczne i wytrzymałe. Do ich produkcji używa się wodoszczelnej masy asfaltowej, czyli bitumu. Dachówki oraz gonty bitumiczne to zmodyfikowana odmiana pap termozgrzewalnych – stosuje się je nie tylko na dachach płaskich, ale też jako pokrycie dachowe w wielu domach jednorodzinnych i innych budynkach. Dostępne są w wielu kształtach i kolorach, a przy tym należą do najtańszych rozwiązań.