Dzięki swoim właściwościom cegły klinkierowe cieszą się sporą popularnością. To elementy odporne na ściskanie i uszkodzenia mechaniczne. Wykazują pełną mrozoodporność i nie szkodzi im promieniowanie UV. Godna odnotowania jest niska nasiąkliwość, łatwość czyszczenia i niewrażliwość na grzyby i pleśń. Skoro zalety cegieł są już znane warto dowiedzieć się więcej o ich rodzajach i zastosowaniach.

Rodzaje cegieł klinkierowych

Klinkier powstaje z połączenia piasku z gliną wapienno-magnezjową lub wapienno-żelazistą. Po wypaleniu w temperaturze ponad 1000°C zyskuje właściwości wymienione we wstępie. Elementy z tego materiału dzielą się na dwie główne grupy różniące się sposobem produkcji. Pierwszy to cegła klinkierowa maszynowa formowana automatycznie. Ma gładką lub ryflowaną powierzchnię, zróżnicowane kolory i wymiary. Najczęściej przybiera barwę czerwoną lub burgundową. Jest chętnie używana w nowoczesnych stylach architektonicznych i aranżacyjnych. Natomiast druga wersja to klasyczna cegła ręcznie formowana mająca charakterystyczną, chropowatą fakturę. Jest dostępna w nietypowych kolorach, przez co daje nieco więcej możliwości dekoracyjnych.

Istnieją jeszcze dwa ważne kryteria podziału ceramicznych cegieł. Chodzi tu o wymiary i budowę elementów. Warto je poznać, bowiem ułatwi to przyszłe zakupy. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię to do wyboru są najczęściej cegły o wymiarach:

  • 250x120x65 mm,
  • 240x115x71 mm,
  • 207x98x50 mm,
  • 210x100x65 mm.

Producenci oferują także tak zwane cegły połówki o wymiarach 250x55x65 mm. Poza wielkością, istotna jest również budowa. Podstawą są tradycyjne cegły pełne i dziurawki, pierwsze mają litą strukturę a drugie otwory stanowiące od 15 do 35% powierzchni. Do tego zestawu trzeba dodać wersje zaokrąglone zwiększające walory estetyczne tworzonych konstrukcji. Po przedstawieniu odmian czas na ostatni z tematów związanych z klinkierem.

Zastosowania cegieł klinkierowych

Podstawowe zastosowanie cegieł dziurawek i wersji litych to wykańczanie elewacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Najczęściej ma to miejsce podczas konstruowania ścian trójwarstwowych. Do czego jeszcze nadają się cegły sprzedawane między innymi przez firmę As Klinkier mieszcząca się w Kartuzach? Są stosowane do:

  • murowania kominów i domowych kominków,
  • budowania ogrodzeń, ozdobnych murków i schodów,
  • tworzenia ścieżek i chodników,
  • budowy podjazdów i tarasów.
Cegła klinkierowa jest uniwersalnym materiałem. Poza powyższymi, powstają z niej także elementy małej architektury jak grille i grillo-wędzarnie. Dzięki niezrównanym właściwościom będzie dobrze się prezentować w każdej przestrzeni przez wiele lat.