Palety drewniane to element potrzebny w każdej firmie, której działalność opiera się na produkcji i sprzedaży różnych towarów. Najważniejszym zastosowaniem palet jest transport i magazynowanie wytworzonych przez przedsiębiorstwo produktów. Istnieje wiele rodzajów tych drewnianych konstrukcji, różniących się od siebie wieloma parametrami. Jakie cechy posiadają poszczególne typy palet? Gdzie można ich używać? Sprawdź w poniższym artykule.

Jakie są rodzaje palet drewnianych?

Palety z drewna można podzielić na kilka rodzajów ze względu na wymiary i zastosowanie. Poszczególne typy konstrukcji są nawet objęte rygorystycznymi normami bezpieczeństwa i konkretnymi wymogami dotyczącymi wymiarów czy udźwigu. W firmie Roberta Tomaszewskiego powstaje wiele typów palet drewnianych, a każdy z nich wyróżnia się określonymi cechami. Do produkowanych przez fachowców z Płocka konstrukcji należą:

  • Europalety – mają ustandaryzowane według europejskich wymogów formy i wymiary, wyróżniają się specjalnym oznaczeniem i wymagają odpowiednich licencji do produkcji;

  • Palety przemysłowe – nie podlegają tak rygorystycznym normom, jak palety euro, przez co są nieco niższej jakości, ale zarazem tańsze, często występują w większych rozmiarach i są oznaczane skrótem „ISO”;

  • Palety niestandardowe – firma Roberta Tomaszewskiego zajmuje się także produkcją palet na zamówienie, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów, występujących w dowolnych rozmiarach i kształtach oraz o specjalnie dobranym sposobie wykonania.

Gdzie wykorzystuje się palety drewniane?

Bezpieczny i łatwy transport towarów jest podstawowym zastosowaniem palet drewnianych. Konstrukcje wykonane w tym celu mają ustandaryzowane wymiary oraz duży udźwig, co pozwala na umieszczanie na nich dużych ilości towaru. Europalety i palety przemysłowe są przystosowane do podnoszenia wózkiem widłowym, co znacznie ułatwia przenoszenie zapakowanych produktów z magazynu do pojazdu i odwrotnie. Na paletach można również przechowywać gotowy do sprzedaży towar w sposób uporządkowany i pozwalający unikać kontaktu produktów z podłogą.

Konstrukcje wykonywane przez firmę Roberta Tomaszewskiego mogą służyć również innym celom – są chętnie wykorzystywane do tworzenia instalacji ogrodowych, a także mebli i różnych aranżacji przestrzennych. Dekoratorzy wnętrz uczynili z nich modny i praktyczny dodatek do wystroju, dlatego często można je spotkać w restauracjach czy prywatnych domach.