Iniekcja to często wykorzystywana w budownictwie polega na wprowadzeniu dobranych przez specjalistów substancji w wymagające tego miejsca w strukturze obiektu, w celu wzmocnienia go i  uszczelnienia. Metodę tę wykorzystuje się w wielu sytuacjach – w zależności od wybranej techniki. Sprawdź, na czym polegają poszczególne rodzaje iniekcji i kiedy najlepiej się sprawdzą.

Rodzaje iniekcji stosowanych w budownictwie

Iniekcja to kilkuetapowy proces, polegający na wywierceniu w obiekcie budowlanym otworów iniekcyjnych, w które następnie wtłaczana jest pod ciśnieniem wybrana przez specjalistów substancja – iniekt. Środek ten jest w postaci płynnej, co pozwala na łatwą aplikację, a po pewnym czasie tężeje, zmieniając swoje właściwości. Technika ta cieszy się ogromną popularnością, ponieważ wykonanie iniekcji nie wymaga rozbiórki elementów konstrukcji i nie powoduje wyłączenia obiektu z eksploatacji. Firma ATP Hydroizolacje Tomasz Przyborowski, specjalizująca się w tej technice oferuje klientom kilka technik iniekcyjnych:

  • iniekcje grawitacyjne,
  • iniekcje ciśnieniowe,
  • iniekcje strukturalne,
  • iniekcje kurtynowe,

w zależności od celu, jaki ekipa budowlana chce osiągnąć.

Iniekcja grawitacyjna – impregnacja konstrukcji budowlanych

Grawitacyjną metodę iniekcji wykorzystuje się w celu odtworzenia izolacji poziomej oraz impregnacji porowatych konstrukcji budowlanych. Iniekcja grawitacyjna wymaga nawiercania otworów, do których następnie wlewany jest iniekt. Robi się to za pomocą lejka – metoda ta nie wymaga użycia specjalistycznych aplikatorów, jednak trwa dość długo i nie sprawdza się w przypadku mokrych murów i ścian o dużej grubości.

Iniekcja ciśnieniowa – hydroizolacja budynków

Największą popularnością cieszą się aktualnie iniekcje ciśnieniowe, wykorzystywane w celu hydroizolacji budynków. Stosuje się je także do wzmacniania konstrukcji budynku poprzez wprowadzenie do jego murów iniektu. Metoda ta również wymaga nawiercenia otworów, jednak w tym przypadku do wprowadzenia iniektu wykorzystuje się pakery, nazywane również iniektorami. Wtłaczają one substancję uszczelniającą pod ciśnieniem.

Osuszanie budynków – iniekcja kurtynowa i strukturalna

Iniekcja jest także jedną z najskuteczniejszych metod osuszania budynków. W tym celu stosuje się dwie metody iniekcyjne – strukturalną oraz kurtynową. Iniekcja strukturalna wykonywana jest przy użyciu specjalnych środków chemicznych, które zabezpieczają ścianę budynku przed wnikaniem wilgoci z gruntu. Techniką tą można także uszczelnić i wzmocnić konstrukcję obiektu. Doskonale sprawdza się do osuszania ścian mokrych i zawilgoconych.

Iniekcja kurtynowa to natomiast metoda wykorzystywana jest do odtwarzania izolacji poziomych i pionowych – bez konieczności wykonywania prac ziemnych. Technikę tę również stosuje się w miejscach, gdzie ściany są mokre lub wilgotne.