Stal zbrojeniowa to materiał, który wykorzystuje się podczas budowy różnego typu obiektów. Na rynku dostępne gotowe są komponenty w postaci prętów stosowanych, wykonanych z różnych gatunków stali zbrojeniowej, różniące się właściwościami i zastosowaniem. Pręty stalowe łączy się z betonem, zwiększając tym samym jego nośność i wytrzymałość. Poznaj zastosowanie żelbetu oraz rodzaje stali zbrojeniowej wykorzystywanej do produkcji prętów zbrojeniowych.

Klasy stali zbrojeniowej

Jednym z najważniejszych parametrów stali zbrojeniowej, na który należy zwrócić uwagę, planując zakup tego materiału budowlanego jest jej klasa. Określa ona właściwości mechaniczne danego produktu, a co za tym idzie to, do jakiego rodzaju konstrukcji można użyć tego rodzaju stali.

To, która klasa stali zbrojeniowej najlepiej sprawdzi się przy budowie danego obiektu określić może konstruktor z uprawnieniami budowlanymi – na podstawie swojej szerokiej wiedzy i doświadczenia dokonuje on niezbędnych wyliczeń. Odpowiedni dobór materiału to kluczowa kwestia, która pozwala uniknąć różnego rodzaju awarii i katastrof budowlanych.

Na rynku dostępnych jest pięć podstawowych klas stali zbrojeniowej:

  • A-0,
  • A-I,
  • A-II,
  • A-III,
  • A-IIIN.

Różnią się między sobą przede wszystkim wytrzymałością, ale i wyglądem. Stal oznaczona najniższymi klasami (A-0 i A-I) ma najniższą wytrzymałość i twardość, jest podatna na wyginanie i odkształcenia, w związku z tym wykorzystuje się ją głównie do produkcji prętów gładkich, z których do wykonuje się pomocnicze elementy zbrojenia, takie jak strzemiona czy przewiązki.

Znacznie wyższą wytrzymałością charakteryzują się pręty żebrowane stali zbrojeniowej klasy A-II i A-III. Te komponenty stosowane są do tworzenia zbrojenia nośnego oraz zbrojenia głównego konstrukcji. Stal zbrojeniową klasy A-IIIN, o największej wytrzymałości, stosuje się natomiast do wykonania zbrojenia głównego.

Drugim ważnym parametrem jest gatunek stali - określa on właściwości technologiczne wyrobu, czyli właściwości fizyczne oraz jego poszczególne składniki. Wysokogatunkową stal zbrojeniową oraz wyroby stalowe – w tym pręty zbrojeniowe, znajdziesz w ofercie firmy  Gut-Bud, doświadczonych pracowników budowlanych, którzy oferują także najwyższej jakości materiały budowlane dla firm i klientów indywidualnych.

Zastosowanie stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa to materiał budowlany o wszechstronnym zastosowaniu, bez którego wiele obiektów budowlanych nie mogłoby powstać.

Najpopularniejszym zastosowaniem stali zbrojeniowej jest wzmacnianie betonu (za pomocą stalowych prętów zbrojeniowych), co zwiększa jego odporność na rozciąganie. Ze stali wykonuje się również konstrukcje dachowe, elewacje i elementy nośne.

Zarówno w budownictwie mieszkalnym, użytkowym, jak i przemysłowym stal zbrojeniowa w połączeniu z betonem to jeden z najczęściej stosowanych materiałów, dzięki znakomitym parametrom wytrzymałościowym powstałych w ten sposób konstrukcji żelbetowych. Żelbet  charakteryzuje się dobrą nośnością i doskonale radzi sobie ze znaczącymi obciążeniami. Zbrojenie z prętów stalowych wykorzystuje się między innymi w konstrukcji schodów, podciągów, słupów, stropów, wieńców, ścian oraz ław fundamentowych.

Stal zbrojeniowa jest materiałem, który powszechnie wykorzystuje się też w budownictwie drogowym oraz do budowy mostów, wiaduktów i systemów odwodnień.