Instalacje sanitarne stanowią istotny element lokali mieszkalnych oraz użytkowych. W obecnych czasach instalacja wodna, kanalizacyjna czy ogrzewania są już standardem i obowiązkowym elementem wyposażenia każdego lokalu. W związku z tym postanowiliśmy przygotować kompendium wiedzy na temat instalacji sanitarnych. Skupimy się na budowie konkretnych rodzajów oraz ich specyfice.

Z jakich elementów składa się instalacja wodna?

Instalacja wodna to struktura złożona z połączonych ze sobą przewodów. W jej skład wchodzi także armatura oraz urządzenia, których zadaniem jest doprowadzenie wody z głównej sieci wodociągowej do konkretnych pomieszczeń. Konstrukcja instalacji jest zależna od sposobu podgrzewania wody. Zazwyczaj standardem jest zapewnienie dostępu zarówno do zimnej jak i ciepłej wody. W kwestii systemów podgrzewania wody możemy wymienić:

  • Indywidualne podgrzewacze, które są montowane przy bateriach
  • Kocioł wodny
  • Przewód cyrkulacyjny, który odpowiada za utrzymanie ciągłego ruchu ciepłej wody w instalacji

Z jakich elementów składa się instalacja kanalizacyjna?

Instalacja kanalizacyjna jest układem złożonym ze sprzętów sanitarnych (wanna, umywalka, zlewozmywak), podejść do pionów jak również poziomów kanalizacyjnych. Podejścia do pionów to rury, których zadaniem jest odprowadzenie wody z wanny oraz umywalki bezpośrednio do pionu. Z kolei piony kanalizacyjne to pionowe rury, których cechą charakterystyczną jest duża średnica. Zadaniem tego typu rur jest odprowadzenie ścieków z podejść. Piony łączą się z poziomami kanalizacyjnymi. Istotnym elementem całego układu jest tzw. przykanalik czyli podłączenie kanalizacyjne. Jest to przewód zbiorczy, którego zadaniem jest odprowadzenie ścieków z poziomów do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, przydomowej oczyszczalni lub szamba. Na liście elementów instalacji kanalizacyjnej powinny się także znaleźć syfon, czyszczaki, wpust oraz wywiewki i zabezpieczenia przeciwzalewowe.

Z jakich elementów składa się instalacja grzewcza?

Omawiając instalacje sanitarne nie można pominąć także instalacji grzewczej. Jest ona wykorzystywana do ogrzewania budynku. Instalacja centralnego ogrzewania z grzejnikami może mieć postać systemu:

  • Wysokotemperaturowego – temperatura wody sięga 80-90 stopni
  • Średniotemperaturowego – temperatura wody sięga 50-60 stopni
  • Niskotemperaturowego – temperatura wody sięga 30-40 stopni

Instalacja wysokotemperaturowa wykorzystuje kotły na węgiel, drewno lub biomasę. W instalacji średniotemperaturowej stosowane są kotły kondensacyjne. W instalacji niskotemperaturowej stosuje się pompę ciepła. Ten typ instalacji jest dedykowany dla ogrzewania podłogowego. Do dogrzewania można wykorzystać proces rekuperacji, która opiera się na wentylacji mechanicznej. Kluczowym elementem, który zapewni wymaganą wydajność i sprawność działania, jest projekt instalacji sanitarnej. Korzystając z usług firmy TiR s.c. z Żukowa możecie liczyć na indywidualne podejście oraz wykonanie projektu instalacji sanitarnej zgodnego z obowiązującymi standardami.