Kostka brukowa to materiał używany do utwardzania i wykańczania różnych powierzchni. Nadaje się do układania podjazdów, chodników, parkingów itp. Pojawia się przy domach, w ogrodach, na osiedlach i w przestrzeni miejskiej. Kostki różnią się kształtem, wymiarami, wagą i kolorem. Jednak ważniejszym kryterium podziału są sposoby ich obróbki i surowce, z jakich powstają. Jakie zatem rodzaje kostki cieszą się największym powodzeniem?

Podstawowy podział kostki brukowej

Podczas wyboru materiałów na chodnik warto zwracać uwagę na sposób ich wykończenia. W przypadku bruku to kryterium podziału wyróżnia dwie wersje budulca. Pierwszy to kostka przemysłowa nazywana standardową. Ma szary kolor i kształt klepsydry lub prostokąta. Jest wytrzymała i tania, nic, więc dziwnego, że to ta odmiana najczęściej pojawia się w przestrzeni miejskiej. Drugi z podstawowych typów to kostka szlachetna oferująca większe walory dekoracyjne. Może przybierać nietypowe kształty, faktury i zróżnicowane kolory. Wykazuje także lepsze od poprzedniczki właściwości antypoślizgowe. Jeśli chodzi o zastosowanie to układanie kostki brukowej tego typu często odbywa się na prywatnych posesjach. Powstają z niej ścieżki ogrodowe, podjazdy a nawet tarasy.

Z czego powstaje kostka brukowa?

Szlachetna odmiana bruku podlega dalszym podziałom. Biorącym pod uwagę sposoby dodatkowej obróbki. W hurtowniach i marketach budowlanych można kupić:

  • kostkę brukową płukaną – ma wypłukany wierzch, co uwidacznia barwione kruszywo,
  • kostka szczotkowana – przez szczotkowanie zyskuje dodatkowe, dekoracyjne pory,
  • kostka łupana – nieregularne brzegi sprawiają, że wygląda ja naturalny kamień,
  • kostka postarzana – dobrze imituje zabytkowy bruk.

Teraz należy przejść do materiałów, z jakich powstaje bruk. Największym powodzeniem cieszy się kostka betonowa. Wytrzymuje duże obciążenia, jest tania i odporna na warunki atmosferyczne. Do wyboru są wersje jednowarstwowe oraz dwuwarstwowe. W drugim przypadku do betonu dodawany jest ozdobny żwir.

Betonowe kostki są uniwersalne, dlatego utwardzają chodniki prywatne oraz miejskie. Jednakże nie są jedynymi produktami na rynku, chętnie stosowane są wersje z naturalnego kamienia. Przeważnie jest to kostka brukowa granitowa odznaczająca się odpornością na ściskanie i ujemne temperatury oraz wieloma kolorami. W sprzedaży znajdują się także kostki z wapienia, piaskowca lub sjenitu. Pracownicy firmy Jarsbruk, oferującej kompleksowe usługi brukarskie, opisują jeszcze jeden rodzaj budulca. Jest nim kostka z kamienia polnego przypominająca klasyczne kocie łby. Pozwala osiągnąć najlepszy efekt dekoracyjny, lecz jej układanie wymaga dużej wprawy. Idealnie sprawdza się w naturalistycznych aranżacjach przestrzeni ogrodowej oraz przydomowej.