Kotły gazowe są urządzeniami bardzo wygodnymi. Bez problemu ogrzeją zarówno nasz dom, jak i wodę użytkową. Co więcej, nie wymagają wiele naszej uwagi ani miejsca. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na tego typu rozwiązanie. Wybór kotłów na rynku jest spory. Jak zdecydować się na najlepszy dla siebie? W tym celu warto zapoznać się z ofertą firmy Term-Gaz.

Stojący czy wiszący?

Jeśli mamy do dyspozycji osobne pomieszczenie przeznaczone na kotłownię, warto je wykorzystać i zamontować w nim kocioł stojący. Mówi się, że dzięki żeliwnym wymiennikom ciepła jest on trwalszy od tego wiszącego. Wiszących pieców nie należy jednak tak szybko skreślać. W pewnych sytuacjach sprawdzą się one bardzo dobrze. Bywa wręcz, że są jedyną możliwą opcją. Mają bowiem istotną właściwość: wymagają tylko odrobiny miejsca do przymocowania na ścianie.

Otwarta czy zamknięta komora spalania?

Nasz piec potrzebuje do pracy tlenu. Jak łatwo się domyślić, musi go skądś pobierać. Opcje są dwie – albo weźmie go sobie z pomieszczenia, w którym się znajduje, albo z zewnątrz. To drugie rozwiązanie jest o wiele lepsze i przede wszystkim bezpieczniejsze. Specjalista z firmy Term-Gaz podkreśla, że modele z otwartą komorą spalania są już coraz rzadziej montowane. Przy jakichkolwiek wymianach czy renowacjach zaleca się wybór opcji z zamkniętą komorą. W ofercie przedsiębiorstwa z Bielska-Białej można znaleźć nie tylko kotły gazowe, ale również gazowe ogrzewacze pomieszczeń, nowoczesne regulatory temperatury, które sprawdzą się w mieszkaniach i domach, a także pompy cyrkulacyjne i grzejniki aluminiowe. Jak widać, wybór jest szeroki, a do tego klienci mogą liczyć również na zrobienie zakupów online. Dzięki temu urządzenie budynku mieszkalnego będzie proste i szybkie. Specjaliści pomogą również przy podjęciu ostatecznej decyzji.

Jedno czy dwufunkcyjny?

Kocioł jednofunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, pełni jedną funkcję. Jego celem jest ogrzanie domu. Ogrzewa więc jedynie wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Można do niego dokupić zasobnik, który podgrzeje również wodę użytkową, a więc taką, w której na przykład się myjemy. W związku z tym kocioł dwufunkcyjny to taki, do którego nie ma potrzeby dokupowania już innych urządzeń. Poradzi sobie bowiem z podgrzaniem zarówno wody z instalacji, jak i wody użytkowej. Na tę drugą opcję przełączy się jednak dopiero po odkręceniu kranu. Warto więc pamiętać, że wygodniej korzysta się z kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem.

Tradycyjny czy kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny charakteryzuje się mniejszym o kilkanaście procent zużyciem paliwa. Mimo że jest droższy niż tradycyjny, decydując się na jego zakup, oszczędza się na rachunkach za gaz. Ma on zdolność podgrzewania wody ciepłem, które wydziela się podczas wykraplania pary wodnej ze spalin. Kocioł kondensacyjny zawsze ma zamkniętą komorę spalania. Warto też pamiętać, że mimo iż istnieją dwufunkcyjne piece tego rodzaju, mają one swoje ograniczenia w działaniu: nie kondensują w czasie podgrzewania wody użytkowej. Na jakikolwiek wybór się zdecydujemy, warto, aby był on dobrze przemyślany i dostosowany do naszego domu. Nie kierujmy się wyłącznie ceną, bo choć ma ona znaczenie, bywa często kiepskim doradcą.