Kruszyw, które wykorzystywane są w budownictwie, jest wiele. Wymienić możemy tu zarówno podstawowe surowce wykorzystywane w zaprawach – na przykład piasek – jak i te bardziej szlachetne o charakterze ozdobnym. Wszystkie mają swoje zastosowanie i w swoim zakresie pozostają niezastąpione. Jakiego rodzaju kruszywa znajdziemy na budowie i w jakiej roli one występują? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Piasek budowlany

To materiał, który potrzebny jest na każdym placu budowy niezależnie od tego, czy stawiane są dom jednorodzinny, biurowiec, hala przemysłowa czy trwa konstrukcja drogi. Wyróżnić możemy dwa rodzaje piasku budowlanego, bez którego nie zrealizujemy żadnej inwestycji.

Pierwszym jest piasek płukany, który pozyskiwany jest prosto ze złoża. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość krzemionki, która sprawia, że surowiec ten znajduje zastosowanie w zaprawach murarskich lub też specjalistycznych pracach inżynieryjnych. Materiał ten stanowi ponadto składnik wysokiej jakości betonu oraz betonowej galanterii. Gdzie możemy zakupić piasek płukany? Najlepszym źródłem będzie kopalnia kruszyw, taka jak ta prowadzona przez Ryszarda Kamińskiego w Przybysławicach w województwie lubelskim.

Innym rodzajem piasku, powszechnie stosowanym w pracach budowlanych, jest pospółka piaskowo-żwirowa, wykorzystywana jako warstwa filtracyjna. Stosowana jest ona głównie podczas budowy autostrad oraz oczyszczalni ścieków, a także do wymiany podłoża pod budowę skomplikowanych obiektów. Świetnie zatem sprawdza się podczas budowy domu.

Żwiry w budownictwie

To kruszywo występuje w rozmaitych rozmiarach – w jego skład wchodzą bowiem skały oraz minerały o różnej ziarnistości. W budownictwie wykorzystuje się trzy odmiany żwiru. Pierwszą jest żwir o grubości ziaren od 2 do 8 milimetrów. Wykorzystywany jest głównie do produkcji betonu oraz cienkich średnich wylewek betonowych. Może być ponadto stosowany w produkcji prefabrykatów betonowych o niewielkich wymiarach.

Natomiast żwir o ziarnistości w przedziale od 8 do 16 milimetrów jest składnikiem mieszanki używanej do wyrobu dużych prefabrykatów betonowych oraz średnich i dużych wylewek betonowych.

Ostatni rodzaj, żwir o ziarnistości od 16 do 32 milimetrów znajduje swoje przeznaczenie w ogrodzie. Chętnie wykorzystujemy go jako warstwę filtracyjną bądź dekoracyjną ścieżkę. To także dobre rozwiązanie w przypadku obsypki rur drenarskich.

To jednak nie wszystkie kruszywa wykorzystywane w budownictwie. Łamany ze skały tłuczeń może być stosowany jako podbudowa dróg wszystkich kategorii, a także do ich remontów i naprawy. Świetnie utwardza nawierzchnię przygotowywaną pod parkingi, place czy podjazdy. Sprawdza się jako wzmocnienie korpusów dróg oraz nasypów, przy stabilizacji podmokłych, gliniastych gruntów, a także przy różnego rodzaju pracach melioracyjnych.