Budujesz dom, w którym planujesz zamontować wannę bąbelkową, czy nawet basen kryty? A może potrzebujesz innego miejsca relaksu, który pozytywnie wpłynie na zdrowie Twoje i Twoich bliskich? Świetną inwestycją – i jak się okazuje, nie tak trudną do wdrożenia – są sauny. Ich rodzajów jest kilka, a my podpowiadamy, która będzie najlepsza dla domów jednorodzinnych.

Rodzaje saun

Obecnie kategoryzacja główna saun, dotyczy temperatury powietrza oraz wilgotności względnej, jaka w niej panuje. Wyróżnić zatem można saunę suchą, zwaną również fińską, gdzie temperatura sięga od 60 do 110 stopni Celsjusza przy wilgotności na poziomie od 5 do 15%! Taka konstrukcja, zawsze zbudowana jest z wysokiej jakości odpowiednio obrobionego drewna, gdzie wodę na kamienie wylewa się jedynie podczas seansów parowych. Sama technologia grzewcza oparta jest zaś o piec na drewno lub o ten elektryczny wyłożony specjalnymi kamieniami.

Kolejnym rodzajem sauny, jest ta zwana mokrą. Temperatura, jaka w niej panuje to 50-65 stopni Celsjusza, a wilgotność sięga od 20 do 40%. Ważnym jej elementem, który w dużej mierze steruje parametrami użytkowymi, jest specjalny parownik.

Trzeci rodzaj sauny to sauna parowa, nazwana również tą parową lub rzymską. Temperatura w niej nie przekracza 55 stopni Celsjusza. Ten rodzaj konstrukcji wyróżnia jednak wysoki poziom wilgotności, na których opiera się cała „zabawa”. Mowa o wskaźniku mogącym sięgnąć nawet 100%! Warto przy tym wiedzieć, że sauny parowe, dzielą się na te „ziołowe”, a także mokre.

Ostatnim rodzajem sauny, jest ta w technologii infrared, czyli na podczerwień. Elementem grzewczym są w niej promienniki podczerwieni. Wyróżnia się ona zaś niskimi temperaturami, a także brakiem pary. Wielokrotnie uznawana jest zaś za proekologiczną, ze względu na brak wykorzystania pieców kwarcowych, ceramicznych, czy węglowych…

Na jaką saunę powinni decydować się właściciele domów jednorodzinnych?

Na wybór konstrukcji sauny dla naszego domu powinno wpływać wiele elementów. Przede wszystkim mowa o warunkach technicznych. Niekiedy nie można np. zastosować bowiem łaźni parowej, ze względu na nieprzystosowanie budynku, jego wentylacji i planowanego miejsca na saunę dla dużych wartości wilgoci. Ocenę, którą technologię należy dobrać, powinni wydać specjaliści takich firm, jak POLDER TECHNIKA BASENOWA. To ona przeprowadzi odpowiednią wizję lokalną, przygotowując projekt dla sauny budowanej od podstaw w określonej przestrzeni, czy też dla sauny zakupywanej w wersji kabinowej. Tu podkreślić warto łatwość we wdrażaniu sauny infrared. Może mieć ona bardzo kompaktową budowę, a przy tym może być łatwa w użytkowaniu – pasuje do różnych warunków technicznych.  Ostateczne – jeśli nie ogranicza Ciebie  technologia i koszty – wybór powinien paść na konstrukcję, w której czujesz się najlepiej. Przed budową sauny odwiedź różne ośrodki SPA!