Dach, podobnie jak elewacja, decyduje o ostatecznym wyglądzie budynku. Większość inwestorów wybiera poszycia dachowe nie tylko na podstawie ich funkcjonalności, ale też walorów dekoracyjnych. Stalowe pokrycia dachowe przez lata uchodziły za mało atrakcyjne, lecz dziś przeżywają prawdziwy renesans. Inwestorzy mogą wybierać spośród kilku różnych rozwiązań. Jakich? O tym opowiemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto zainwestować w stalowe pokrycie dachowe?

Budowa i wykończenie dachu pochłania sporą część budżetu przeznaczonego na realizację inwestycji budowlanej. I to niezależnie od tego, czy mówimy od domu jednorodzinnym, biurowcu czy hali magazynowo-produkcyjnej. Można oczywiście zaoszczędzić i pokryć dach tanią papą termozgrzewalną, ale trzeba mieć na uwadze, że nie jest to ani rozwiązanie trwałe, ani estetyczne. Stalowe pokrycia dachowe stanowią połączenie wysokiej funkcjonalności, atrakcyjnego wyglądu i niewygórowanej ceny.

Takie poszycie jest też łatwe w montażu i nie obciąża zanadto drewnianej/aluminiowej konstrukcji dachu. Ponadto dostępne jest w szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej. Duży wybór stalowych pokryć dachowych oferuje firma Majerowie z siedzibą w Krzepicach. Przedsiębiorstwo działa na rynku od 1970 roku i specjalizuje się w produkcji poszyć i akcesoriów dachowych ze stali. W sprzedaży ma także parapety, okna dachowe oraz systemy orynnowania.

Jakie rodzaje stalowych pokryć dachowych są dostępne na rynku?

Jednym z najczęściej wybieranych produktów do wykończenia dachu jest blacha trapezowa. Swoją nazwę zawdzięcza ona symetrycznym przetłoczeniom, które w przekroju mają kształt trapezu. Rdzeniem takiej blachy może być stal lub aluminium, na które następnie aplikuje się kolejne warstwy powłok (powłoki ocynkowane, aluocynkowane, poliestrowa, poliuretanowa). To dzięki nim blacha trapezowa zyskuje pożądaną trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne.

Materiał ten może przenosić obciążenia na dużych rozpiętościach, dlatego doskonale nadaje się do wykańczania dachów o dużej powierzchni. Co istotne, blachy trapezowe wykorzystuje się też do budowy pokryć wiatrołapów, wiat i garaży, a nawet do wykańczania elewacji budynków. Firma Majerowie oferuje blachę trapezową T-5, T-7,T-18, T-20 i T-35 w różnych kolorach. Na miejscu pracownicy mogą przyciąć ją na dowolny rozmiar.

Do grupy stalowych pokryć dachowych zalicza się też blachodachówka. Produkuje się ją ze stalowych blach ocynkowanych o grubości od 0,4 do 1,25 mm. Całość pokrywa się powłokami organicznymi, które pełnią funkcję ochronne i dekoracyjne. Na pierwszy rzut oka blachodachówka wygląda identycznie jak dachówka ceramiczna. Jest jednak od niej znacznie lżejsza i dużo tańsza, co w obu przypadkach jest ogromną zaletą.

Nie dość, że inwestor może na jej zakupie zaoszczędzić, to jeszcze nie musi martwić się dużym ciężarem pokrycia dachowego. Żywotność blachodachówki szacuje się na 25-30 lat. Produkt najczęściej sprzedawany jest w postaci modułowej, co gwarantuje łatwość i szybkość montażu. Pracownicy firmy Majerowie polecają swoim klientom blachodachówkę z linii Honorata, dostępną w różnych wariantach kolorystycznych.

Jak konserwować stalowe pokrycia dachowe?

Pokrycia dachowe ze stali już na etapie powstawania zostały zaprojektowane tak, by nie sprawiać inwestorom dużego kłopotu, jeśli chodzi o ich konserwację. Większość zabrudzeń zostaje usunięta z dachu samoistnie, a przyczyniają się do tego gładka powierzchnia poszycia i opady atmosferyczne. Producenci blachy trapezowej i blachodachówek radzą jednak, by systematycznie sprawdzać stan techniczny dachu i na bieżąco naprawiać usterki powstałe np. w wyniku burz gradowych czy wichur. Według najnowszych zaleceń POLSKIEGO STOWARZYSZENIA DEKARZY zaleca się kontrolę poszycia dachu nie mniej niż 1 raz w roku (najlepiej 2 razy w roku).

Kompleksowa ocena konstrukcji dachu wykończonego stalowym pokryciem powinna być przeprowadzona raz na pięć lat. Na koniec warto dodać, że tego rodzaju poszycie można przemalować, jeżeli zajdzie taka konieczność. Przedtem warto jednak skontrolować, czy powłoka dobrze przylega do podłoża i czy nie ma na niej odkształceń i wgnieceń. Podsumowując, stalowe pokrycia dachowe to znakomity wybór zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i budynków firmowych czy gospodarskich. Są one trwałe, wytrzymałe i estetyczne. Osoby zainteresowane zakupem takiego pokrycia dachowego zachęcamy do kontaktu z firmą Majerowie.