Wypoczynek na tarasie to idealna forma relaksu dla całej rodziny. Jeśli zależy nam na podniesieniu atrakcyjności naszej posesji oraz zwiększeniu komfortu mieszkania taras jest idealnym pomysłem. Istnieje kilka typów konstrukcji tarasów, jak również kilka rodzajów materiałów, z których można go wykonać. Zobaczmy, jak wśród różnych propozycji materiałów sprawdza się deska tarasowa?

Jakie są rodzaje tarasów

Tarasy to nie tylko miejsce relaksu to również element architektury zewnętrznej, który wpływa na walory estetyczne posesji. Dodaje uroku każdemu obiektowi budowlanemu. Ze względu na miejsce budowy tarasu wyróżnia się:

  • tarasy naziemne
  • tarasy nadziemne
  • tarasy nad pomieszczeniem.

Tarasy naziemne to tarasy najmniej problemowe pod względem konstrukcji. Mogą być wykonane zarówno z deski tarasowej (najlepiej zakupione w salonie zajmującym się sprzedażą drewna tarasowego), kamienia, kostki brukowej, jak i w połączeniu wspomnianych materiałów budowlanych. W przypadku tarasu z drewna ważne, aby było ono właściwie zabezpieczone przed działaniem wody oraz w przypadku drewna rodzimego na tarasy przed szkodnikami i mikroorganizmami.

Tarasy nadziemne z nawierzchnią z deski tarasowej

W przypadku tarasów nadziemnych ważne jest wykonanie odpowiedniego fundamentu pod taras. To niezwykle reprezentacyjny rodzaj tarasów, które zwykle sąsiadują z salonem a na teren ogrodu, posesji schodzi się po stopniach. Na fundament zaleca się filary betonowe o kwadratowym przekroju, posadowione na głębokości około 100-120 cm. W przypadku tego typu tarasów konieczne jest wykonanie najpierw à la stropu (płyty tarasu), którą następnie można wykończyć w dowolny sposób. W przypadku domów z elementami konstrukcji drewnianych świetnie sprawdzi się drewno tarasowe, a także płytki ceramiczne, które można ułożyć na całości tarasu, bądź w połączeniu z deskami tarasowymi.

Tarasy nad pomieszczeniami

W zależności od konstrukcji, projektu domu możemy mieć do czynienia z konstrukcją betonową lub drewnianą. Drewniana konstrukcja belkowa tarasu występuje zawsze w przypadku domu z bali bądź też w budynkach szkieletowych. To, co wyróżnia tarasy nad pomieszczeniami od innych rodzajów tarasów to konieczność wykonania balustrady i odpowiednia obróbka blacharska konstrukcji.

Jak wybrać materiał na nawierzchnię tarasu?

Dokonując wyboru typu konstrukcji tarasu, musimy podjąć decyzję, z jakiego materiału wykonamy nawierzchnię tarasu. Wybór uzależnić należy od uwarunkowań terenu wokół budynku, oczekiwań wizualnych właścicieli oraz najbliższego otoczenia budynku. Bez względu na rodzaj wybranego materiału taras powinien być wykonany maksymalnie w dwóch odcieniach barw. Dlatego świetnie na tarasy sprawdzi się łączenie np. kamienia z drewnem, czy też płytek z deskami tarasowymi.

Do jasnej elewacji dobrze jest wybrać ciemne nawierzchnie w odcieniach brązu np. z desek tarasowych z drewna egzotycznego. W przypadku tarasu usytuowanego w zacienieniu, ciemnych kolorach elewacji, nietuzinkowe wykończenie tarasu otrzymamy, decydując się na kamienne płyty w odcieniach piaskowca, czy jasną kostkę brukową.