Najbardziej popularnym w naszym kraju typem konstrukcji dachowej są konstrukcje drewniane. Wykonuje się je zazwyczaj z drewna sosnowego lub świerkowego. Niektóre elementy tworzy się też z drewna twardego takiego jak dąb czy akacja. Drewno do budowy więźby dachowej musi być odpowiednio suche i zabezpieczone przed działaniem ognia i mikroorganizmów. Wybór odpowiedniej konstrukcji i kształtu dachu zależny jest od przeznaczenia budynku oraz preferencji inwestora. Jakie typy więźby dachowej można wyróżnić? Zobacz, co na ten temat podpowiadają specjaliści z firmy Bracia Biber.

Typy konstrukcji dachowych

Najprostszym typem więźby dachowej jest więźba krokwiowa. Stosuje się ją, kiedy rozpiętość ścian zewnętrznych nie przekracza 6 metrów. Specjaliści pod uwagę biorą również nachylenie połaci dachowej, które powinno mieścić się w granicach od 40-60 stopni. Podstawowym elementem nośnym w konstrukcji tego rodzaju jest para krokwi połączonych ze sobą w kalenicy. Warto zaznaczyć, że od solidności łączenia wszystkich elementów zależy stabilność dachu, a co za tym idzie- bezpieczeństwo mieszkańców. Równie popularna jest więźba jętkowa, którą stosuje się tam, gdzie rozpiętość ścian zewnętrznych jest większa niż 6 metrów. Wyróżnia się ona tym, że każda para krokwi rozparta jest w połowie swojej długości jętką. Konstrukcja tego typu umożliwia budowę dachów o znacznej rozpiętości. Jak informuje specjalista z firmy Bracia Biber:

Często spotkać się możemy również z więźbą płatwiowo-kleszczową. Znajduje ona zastosowanie wówczas, gdy rozpiętość dachu nie przekracza 12 metrów. Konstrukcja tego typu składa się z licznych elementów, które usztywnione są poziomymi kleszczami.

Firma Bracia Biber z Suszca, w województwie śląskim, specjalizuje się w usługach ciesielskich, stolarskich i dekarskich. Oferuje montaż więźb dachowych oraz budowę dachów z różnymi pokryciami, jak również naprawę pokryć dachowych. Wyróżnia się także wykonaniem drewnianych wiat i altan w stylu pruskim, ozdobionych bogatymi zdobieniami.

Poprawny montaż więźby dachowej

Od poprawności montażu więźby dachowej zależy wytrzymałość dachu. Po dostarczeniu na plac budowy wszystkich elementów , należy jak najszybciej zająć się wznoszeniem konstrukcji. Dłuższe elementy mogą bowiem zmienić swoją liniowość, jeśli nie zostaną zamontowane bez zbędnej zwłoki. Podczas montażu wszystkie części konstrukcji należy dokładnie spasować. Między łączeniami nie może być żadnych szczelin większych niż 5 mm ani pęknięć. Do montażu całej konstrukcji używa się śrub, wkrętów i gwoździ. Odpowiedni dobór łączników ma kluczowe znaczenie dla wytrzymałości  i bezpieczeństwa całej konstrukcji. Pamiętajmy więc, że zadanie to należy powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy specjalizują się w tego typu pracach.