Rusztowania to konstrukcje o charakterze tymczasowym. Ich zadaniem jest umożliwienie prowadzenia prac budowlanych na wysokości kilku do kilkunastu metrów. Rusztowania mogą mieć nieco inną konstrukcję i różnić się od siebie w zasadniczy sposób. Dlatego postanowiliśmy omówić nieco bardziej szczegółowo używane powszechnie typy rusztowań oraz ich zastosowanie.

Jakie rodzaje rusztowań wyróżniamy?

Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rusztowań. Można je podzielić ze względu na materiały, które zostały zastosowane do ich budowy. Najbardziej popularnym typem są rusztowania wykonane ze stali. Coraz częściej spotykamy także rusztowania aluminiowe. Do największych zalet aluminium należy niska waga. To sprawia, że transport i montaż tego typu konstrukcji jest dużo łatwiejszy. Omawiając konstrukcję rusztowań, możemy wyróżnić konstrukcje ramowe i modułowe.

Czym charakteryzuje się rusztowanie ramowe?

Rusztowania ramowe i modułowe różnią się od siebie ze względu na specyfikę konstrukcji. Rusztowanie ramowe to konstrukcja oparta na płaskich, poprzecznych ramach, które są połączone ze stężeniami (usztywnieniami) za pomocą specjalnych uchwytów sworzniowo-zapadkowych. Taka konstrukcja sprawia, że możliwa jest zmiana szerokości pomostów. Z tego względu rusztowania ramowe są wykorzystywane w przypadku prac, które wymagają częstych zmian szerokości pola.

Przykładem konstrukcji ramowej jest rusztowanie warszawskie. Zapewnia ono niezwykłą stabilność, ponieważ zostało wykonane z zamkniętych profili. Ponadto podesty w tych konstrukcjach są wyposażone w zabezpieczenie przed wypadnięciem. Takie rusztowanie będzie optymalnym rozwiązaniem w przypadku prac, które wymuszają składowanie materiałów budowlanych na poszczególnych kondygnacjach rusztowania. Tak jest na przykład w przypadku montażu ocieplenia na elewacji budynku.

Do najważniejszych elementów rusztowania ramowego możemy zaliczyć:

  • Podest komunikacyjny lub stalowy
  • Pomost
  • Deski
  • Konsole
  • Zabezpieczenia
  • Stężenia
  • Ramki boczne
  • Dźwigary

Czym charakteryzuje się rusztowanie modułowe?

Rusztowania modułowe nazywane są inaczej słupowo-ryglowymi. Ich konstrukcja jest oparta na połączeniach rygli i stężeń (usztywnień) ze stojakami. Tego typu łączenia są montowane w odstępach co 50 cm. Stosując takie rozwiązanie, łatwo jest zmieniać poziomy pomostów roboczych. To pozwala dopasować strukturę rusztowania do wymagań konkretnej inwestycji. Ze względu na swoją specyfikę rusztowania modułowe są popularne podczas prac konserwacyjnych, remontów czy budowy wyposażenia technologicznego. Ponadto sprawdzą się również w trakcie prac przy obiektach zabytkowych. Rusztowania modułowe mogą być stosowane jako konstrukcje elewacyjne (zewnętrzne), jak i wewnętrzne.

Do najważniejszych elementów rusztowania modułowego możemy zaliczyć:

  • Rygle pionowe i poziome
  • Drabiny
  • Stojaki
  • Stężenia pionowe
  • Pomosty z klapą

Jaki typ rusztowania wybrać?

Wybór konkretnego typu rusztowania jest uzależniony od charakteru wykonywanych prac. Rusztowania ramowe, ze względu na łatwość montażu i transportu, mogą być obsługiwane nawet przez osoby z małym doświadczeniem. Z drugiej strony taki system ma pewne ograniczenia i umożliwia pracę na ograniczonej wysokości. Rusztowania modułowe dają o wiele większe możliwości rozbudowy. Oprócz tego są kompatybilne z rusztowaniami ramowymi, dzięki czemu obie konstrukcje można łączyć ze sobą.

Wybierając rusztowania, należy sprawdzić czy spełniają one określone normy bezpieczeństwa. Rusztowanie musi posiadać certyfikat B15, który stanowi potwierdzenie zgodności konstrukcji z normami Unii Europejskiej. Przed rozpoczęciem eksploatacji należy sporządzić protokół odbioru, który potwierdza zdatność konstrukcji do użytkowania.

Korzystając z oferty firmy Alpen z Ostrzeszowa, możecie liczyć na kompleksową pomoc w wyborze odpowiedniego rusztowania. Ponadto firma Alpen oferuje także sceny i trybuny mobilne, rusztowania jezdne czy szalunki stropowe i podpory.