Otrzymanie pozwolenia na budowę i późniejsza inwestycja wiążę się z zaangażowaniem wielu specjalistów, w tym również geodety. Jego zadanie nie ogranicza się wyłącznie do potwierdzenia istniejących już granic, ale również do sporządzenia mapy do celów projektowych, wytyczenia budynku w granicach działki, a także do wykonania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Podstawa każdej inwestycji – mapa do celów projektowych

Zanim zaczniemy projektować swój wymarzony dom, musimy otrzymać pozwolenie na jego budowę. Osobą uprawnioną do wydania takiej decyzji jest starosta, wojewoda lub Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wśród obszernej dokumentacji, jaką należy dołączyć do wniosku, znalazło się miejsce na mapę do celów projektowych, czyli graficzny plan zagospodarowania działki. Sporządzeniem takiej mapy w województwie małopolskim może zająć się firma Geo-Tech, która świadczy kompleksowe usługi geodezyjne.

Geodeta na mapę do celów projektowych nanosi nie tylko zawartość mapy zasadniczej, którą otrzymuje się w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. W dokumencie powinny znaleźć się także linie rozgraniczające podział terenu, granice zabudowy, oznaczenia zieleni wysokiej i pomników przyrody, a także osi dróg dojazdowych czy ulic. Nie może również zabraknąć informacji o położeniu innych obiektów, które wskaże projektant.

Budynek na miejscu, czyli wytyczenie obiektu w granicach działki

Rola geodety na budowie nie kończy się w momencie otrzymania pozwolenia. Kolejny etap jego pracy to wytyczenie budynku w granicach działki. Ten proces obejmuje uwzględnienie wymiarów projektowych, ale także osadzenie budowli względem innych obiektów czy też granic nieruchomości gruntowej.

W następnym kroku konieczne będzie ustanowienie miejsca położenia przyłączy kanalizacyjnych, wodociągowych czy gazowych. Bieżąca obsługa budowy wymaga od specjalisty w dziedzinie geodezji dyspozycyjności oraz pozostania w kontakcie z inspektorem nadzoru inwestorskiego lub wyznaczonym kierownikiem budowy.

Ostatni etap prac to chwila, która przybliża wszystkie osoby zaangażowane w przedsięwzięcie budowlane do końca. Po miesiącach intensywnej pracy, geodezyjny opiekun budowy może przeprowadzić inwentaryzację obejmującą zebranie danych o przestrzennym rozmieszczeniu budynku, a także innych elementów działki, takich jak wjazd na posesję i miejsca parkingowe.

Budowa domu wymaga od jego przyszłych właścicieli nie tylko posiadania zaplecza finansowego, ale przede wszystkim zatrudnienia doświadczonego architekta, profesjonalnej ekipy budowlanej i sprawdzonego geodety.