Prawidłowe oznakowanie dróg wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu oraz pieszych. Jest ono ważniejsze od stanu nawierzchni ulicy. Wykorzystuje się do niego znaki, światła ostrzegawcze oraz bariery drogowe. Mają one informować odbiorcę o możliwości wystąpienia niebezpieczeństwa. Lokalizacja i solidny montaż znaków pionowych są kluczowe w kwestii utrzymania bezpieczeństwa na każdym rodzaju drogi.

Oznakowanie pionowe

W skład oznakowania pionowego wchodzi kilka kategorii znaków drogowych, znanych każdemu kierowcy. Ich funkcją jest regulowanie i koordynowanie ruchu, a także ostrzeganie użytkowników drogi. W sposób bezpieczny mają doprowadzić podróżujących w określone miejsce. Mówią o zmianie pasa ruchu, a także oznakowuje się nimi przejazdy kolejowe. Z kolei tablice informacyjne informują kierowców o zbliżającej się stacji paliw, miejscu, w którym można coś zjeść, czy o toalecie. Nie brakuje wskazówek odnośnie do tego, jak trafić np. do najbliższej apteki.  Montaż oznakowania pionowego odpowiada za czytelność i wytrzymałość znaków. Oznacza to, że nie mogą być ustawione pod złym kątem, ani znajdować się za daleko od drogi lub za wysoko. Dodatkowo zbyt duże natężenie znaków utrudnia odczytanie informacji, które transmitują.

Oznakowanie poziome

Znaki drogowe umieszczone na powierzchni jezdni to innymi słowy oznakowanie pionowe — tłumaczy reprezentant Przedsiębiorstwo drogowe efektar. Przybierają formę strzałek, napisów i symboli. Zazwyczaj są koloru białego lub żółtego, w przypadku, gdy została zmieniona organizacja ruchu. Przede wszystkim wyznaczają trasę, po której mogą poruszać się kierowcy, tak, aby czynność ta była w pełni bezpieczna. Linia na asfalcie może być:

  • pojedyncza — rozdziela pas ruchu o tym samym kierunku, nie wolno jej przekraczać w trakcie jazdy;

  • podwójna — służy do oznaczenia szosy o przeciwnych kierunkach, również nie można najechać na żadną z nich;

  • przerywana — oznaczająca, że na danym odcinku drogi dozwolone jest wyprzedzanie innych pojazdów.

Bariery drogowe i światła ostrzegawcze

Światła ostrzegawcze informują o zmianie ruchu lub prowadzonych robotach drogowych. Pozwalają zorientować się w zasadach tymczasowo obowiązującego ruchu. Powinny być widoczne z odległości 250 metrów. Barwa żółta informuje o zwężeniu skraju drogi, a czerwona o jej zamknięciu. Z kolei bariery drogowe mają za zadanie przyjąć impet ewentualnego uderzenia w nie oraz łagodzenia jego skutków przez wyprowadzenie auta na tor jazdy. Ze względu na swoją funkcję, umieszcza się je na krawędziach drogi.