Rolety zewnętrzne to nieoceniony gadżet latem, kiedy za oknem leje się żar, a w naszych czterech ścianach panuje przyjemny chłód. Z kolei zimą dobrze zamontowane rolety zewnętrzne pozwalają na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem. To również świetna ochrona antywłamaniowa. Takie osłony można montować w każdym budynku. Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Rolety zewnętrzne – rodzaje

Istnieją trzy rodzaje rolet zewnętrznych: elewacyjne, nakładane na okno lub naokienne. Najczęstszym modelem jest roleta elewacyjna, którą montuje się tuż nad oknem, a prowadnice po bokach wnęki okiennej. Niestety trochę wysiłku wymaga jej montaż, gdyż trzeba zastosować kołki montażowe, które głęboko osadzają się w ścianie budynku.

Takich problemów nie ma w przypadku zastosowania rolet naokiennych, które mocuje się do ramy okna pod nadprożem, a prowadnice do profili pionowych. Rolety te dostępne są w wersji zwijanej lewo- lub prawoskrętnie.

Decydując się na rolety zewnętrzne, mamy możliwość wyboru ich sterowania: ręcznego lub elektronicznego. Tradycyjny sposób sterowania ręcznego wymaga użycia mechanizmu korbowego. Wygodniejszym wariantem jest sterowanie elektryczne. Silniczek elektryczny służący do opuszczania rolet może być połączony przewodami z łącznikiem na ścianie lub odbierać fale radiowe skierowane z pilota.

Jakie są zalety z założenia rolet zewnętrznych?

Rolety wewnętrzne pozwalają obniżyć poziom hałasu nawet o 10 dB., co dla właścicieli domów w głośnym sąsiedztwie jest zaletą nie do przecenienia, zdradzają pracownicy firmy Centrum-G zajmującej się sprzedażą drzwi i montażem okien. Ponadto producenci rolet zabezpieczają je w rygle i zamki. Droższe modele wyposażone są w pancerz ze sztywniejszego materiału. Wzmacniane są również prowadnice – taka osłona stanowi dodatkową barierę utrudniającą włamanie się do budynku.

Rolety zewnętrzne pozwalają ograniczyć straty ciepła w budynku mieszkalnym, co przyczynia się do spadku kosztów ogrzewania. Pancerz rolety stanowi dodatkową przegrodę cieplną i chroni przed nadmiernym i wychładzającym wiatrem. Warto zaciągać rolety w chłodniejsze dni, a także z nastaniem zmierzchu.

Co więcej, rolety zewnętrzne nie dopuszczają do nadmiernego nasłonecznienia pomieszczeń w okresie letnim. Okna przepuszczają prawie 80% promieni, co skutkuje wysoką temperaturą w środku obiektu. Rolety zewnętrzne natomiast odbijają promienie przed szybą, nie dopuszczając do nadmiernego nagrzewania. Dodatkowo skrzynka rolety może zostać wyposażona w siatkę przeciw insektom, która uniemożliwi owadom, dostanie się do środka.