Malowanie proszkowe to proces wykańczający, w którym sucha farba jest nakładana na powierzchnię i utwardzana w równomierną powłokę. Jak zapewnia Roman Junker, specjalista w dziedzinie lakiernictwa, powlekanie natryskowe jest odpowiednie dla różnych materiałów, w tym metali, tworzyw sztucznych, szkła, a nawet płyt pilśniowych o średniej gęstości. Sprawdźmy, jak wygląda cała procedura lakierowania.

Malowanie proszkowe – metody powlekania powierzchni

Istnieją dwie główne metody malowania proszkowego – nanoszenie elektrostatyczne oraz fluidyzacyjne (w złożu fluidalnym). Jak wskazuje Roman Junker, każdy proces może zapewnić równomierne i twarde wykończenie, które jest trwalsze i bardziej ekonomiczne niż powłoka płynna. Okna, drzwi, rolety zewnętrzne, balustrady, a nawet całe fasady budynków – uszlachetnienie obiektów codziennego użytku powłokami proszkowymi nie tylko chroni przed korozją i zarysowaniami, ale też poprawia walory wizualne. Jeszcze do niedawna farby proszkowe były stosowane wyłącznie na powierzchnie metalowe. Na szczęście innowacyjne technologie umożliwiły wykorzystanie tego procesu również do wykańczania powierzchni niemetalicznych.

Roman Junker – lakierowanie proszkowe

W klasycznym malowaniu proszkowym powierzchnie elementów przewodzących pokrywane są farbą proszkową, dlatego oryginalny proces ogranicza się do przedmiotów metalowych. Przed rozpoczęciem właściwej procedury detale muszą zostać oczyszczone i poddane wstępnej obróbce. W przeciwieństwie do procesu powlekania cieczą lakierowanie proszkowe jest procesem wykańczania na sucho, w którym stosuje się proszkowy materiał powlekający. Podczas procesu proszek nakładany jest na wstępnie obrobioną powierzchnię podłoża, topiony, a następnie suszony i utwardzany w powłokę ochronną/dekoracyjną. W każdym etapie technicy z firmy Romana Junkera wykorzystują specjalne urządzenia, takie jak piec do utwardzania, które pozwalają uzyskać perfekcyjne wykończenie powierzchni.