Ostatnim etapem żywotności obiektu budowlanego jest rozbiórka. Rozebranie budynku to jeden z rodzajów robót budowlanych. Oznacza to, że przed dokonaniem rozbiórki konieczne jest uzyskanie pozwoleń administracyjnych na przeprowadzenie tej czynności. Czym dokładnie jest rozbiórka budynku według Prawa budowlanego oraz jakie formalności trzeba załatwić przed jej realizacją?

Czym są roboty rozbiórkowe według Prawa budowlanego?

Zgodnie z obowiązującym prawem nie ma jednoznacznej definicji rozbiórki budowlanej. Aczkolwiek według art. 3 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane, roboty rozbiórkowe to jeden z rodzajów prac budowlanych, co wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Na podstawie tego zapisu powinniśmy rozumieć, że roboty budowlane to wszelkie budowy obiektów, a także prace mające na celu ich przebudowę, montaż, remont oraz rozbiórkę. Oznacza to, że rozbiórki obiektów budowlanych wymagają stosowania odpowiednich procedur administracyjnych, a w przypadku ich niedopełnienia grożą kary.

W rozumieniu robót rozbiórkowych według Prawa budowlanego warto zapoznać się z treścią art. 28 tego prawa. Mowa tam o tym, że roboty budowlane mogą zostać rozpoczęcie tylko i wyłącznie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Może wydawać się to niezrozumiałe, ponieważ rozbiórka budynku to czyn odwrotny, jednakże prawnie stanowi jedną z prac budowlanych.

Roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe bez i z pozwoleniem

Niektóre prace wyburzeniowe oraz rozbiórkowe nie wymagają pozwolenia. Do nich zaliczają się rozbiórki budynków i budowli, które nie są wpisane do rejestru zabytków i nie są objęte ochroną konserwatorską. Wysokość takich obiektów nie może przekraczać 8 m, jeśli znajdują się one nie dalej od granicy działki niż połowa ich wysokości. Oprócz tego pozwolenia nie wymaga rozbiórka obiektów i urządzeń budowlanych, których budowa nie wymaga pozwolenia na budowę, o ile nie są chronione jako zabytki. Należy jednak zaznaczyć, że w pierwszym przypadku rozbiórka budynku wymaga zgłoszenia tego czynu właściwemu organowi, wraz z określeniem rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania prac rozbiórkowych.

Organ administracyjny może nakazać uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę obiektów, jeśli realizacja tego zadania może wpływać na pogorszenie się stosunków wodnych, stanu środowiska i warunków sanitarnych, a także wymaga zachowania warunków, od których uzależnione jest przeprowadzenie prac rozbiórkowych. Dodatkowo właściwy organ ma prawo żądać otrzymania wszelkich danych o budowli lub informacji o prowadzeniu rozbiórki, ze względu na bezpieczeństwo ludzi lub mienia.

Wszelkie roboty wyburzeniowe, rozbiórkowe i zabezpieczające, którymi zajmuje się firma budowlana Herbud Poznań, mogą zostać wykonane przed uzyskaniem pozwolenia lub przed ich zgłoszeniem w sytuacji, gdy ich celem jest usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Jednakże rozpoczęcie tych prac nie zwalnia od obowiązku natychmiastowego uzyskania pozwolenia na ich przeprowadzenie. Wszystkie inne obiekty, które nie zostały wymienione w art. 31 Prawo budowlane oraz te, które wymagały uzyskania pozwolenia na budowę, muszą mieć pozwolenie na rozbiórkę.