Rozbiórka obiektu budowlanego to złożony proces, którego przeprowadzenie warto powierzyć profesjonalnej ekipie. Z pomocą MK-Bud nie tylko pozbędziesz się betonowej konstrukcji, ale też wypełnisz wszelkie wymogi formalne. Sprawdź, jak przygotować się do czynności wyburzeniowych lub rozbiórki oraz jak bezpiecznie pozbyć się uciążliwego obiektu z obszaru nieruchomości.

Rozbiórka budynku – czy potrzeba pozwolenia?

Zgodnie z prawem budowlanym zgłoszenie rozbiórki jest obligatoryjne dla każdego obiektu, niemniej występują pewne wyjątki. Jak podkreśla pracownik MK-Bud, obiekty niepodlegające opiece konserwatorskiej oraz nieznajdujące się w rejestrze zabytków nie wymagają żadnych pozwoleń i zgłoszeń. Dotyczy to również obiektów, na których budowę nie trzeba uzyskiwać pozwolenia, takich jak wiaty, oranżerie czy przydomowe altany. Jeżeli rozbiórka budynku wymaga uzyskania pozwolenia, to inwestor musi uzyskać dokumenty jeszcze przed rozpoczęciem prac.

W celu zgłoszenia rozbiórki należy udać się do starostwa powiatowego i złożyć wniosek o wydanie pozwolenia. Muszą znaleźć się w nim dane inwestora oraz szczegółowe informacje na temat obiektu przeznaczonego do rozbiórki. Oprócz tego właściciel nieruchomości dołącza zgodę na rozbiórkę oraz projekt procesu rozbiórki wraz z opisem planowanych robót

– mówi pracownik MK-Bud. Warto przy tym zaznaczyć, że organy administracji mają 65 dni na wydanie stosownej decyzji.

Wyburzenie domu – koszty i najważniejsze informacje

Koszty wyburzenia obiektu budowlanego zależą od wielu czynników, z czego najistotniejszym jest wielkość obiektu. Aby oszacować wartość przedsięwzięcia, firma MK-Bud posługuje się standardową jednostką kubatury budynku, czyli metrem sześciennym. Kolejnym ważnym elementem jest materiał, z którego zbudowano dom – w przypadku obiektów z drewna sumaryczne koszty będą niższe niż dla obiektów z kamienia czy cegły. Największe problemy w rozbiórce stwarza żelbeton, który wymaga zastosowania zaawansowanych maszyn i dużych nakładów pracy.