Rozbiórka lub wyburzenie to czynności, które kończą żywotność obiektu budowlanego. Zgodnie z zapisami widniejącymi w Prawie budowlanym, rozbiórka obiektu budowlanego to jeden z rodzajów prac budowlanych. Oznacza to, że do realizacji tego zadania konieczne jest spełnienie wszelkich wymogów budowlanych, w tym pozwoleń administracyjnych. Zatem kiedy potrzebne jest pozwolenie na rozbiórkę oraz jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania takiego pozwolenia?

Czym jest rozbiórka budynku zgodnie z Prawem budowlanym?

Patrząc na Prawo budowlane, można tam znaleźć informacje dotyczące m.in. rozbiórki obiektów budowlanych. Według art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane, rozbiórki budynków to jedne z prac budowlanych, w związku z czym wymagają pewnych konsekwencji prawnych. Wszelkie roboty budowlane można rozpocząć po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Nie inaczej jest w kwestii rozbiórek, mimo że ta czynność jest czymś odwrotnym. Aczkolwiek z prawnego punktu widzenia, rozebranie budynku jest taką samą czynnością budowlaną. Oczywiście są również wyjątki, które sprawiają, że nie wszystkie prace rozbiórkowe wymagają odpowiedniego pozwolenia. Te wyjątki stanowią:

  • budynki i budowle, które nie są wpisane do rejestru zabytków oraz nie są objęte ochroną konserwatorską, z tym że ich wysokość nie przekracza 8 metrów, a ich odległość od granicy działki nie jest mniejsza niż połowa wysokości obiektu,
  • obiekty i urządzenia budowlane, które nie wymagają pozwolenia na budowę i jednocześnie nie są chronione jako zabytki.

Rozbiórka wspomnianych w punkcie pierwszym budynków, którą zajmuje się firma Eljot Expert, wymaga zgłoszenia rozpoczęcia prac właściwemu organowi. W tym zgłoszeniu należy określić rodzaj zakres i sposób przeprowadzenia robót rozbiórkowych. W sytuacji, w której rozbiórka może mieć wpływ na pogorszenie się stosunków wodnych, warunków sanitarnych i stanu środowiska lub wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie prac rozbiórkowych, właściwy organ może zażądać uzyskania pozwolenia na przeprowadzenie prac budowlanych. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa ludzi i mienia właściwy organ ma prawo żądać przedstawienia danych o obiekcie budowlanym, którego będą dotyczyły prace rozbiórkowe.

Prace zabezpieczające, rozbiórkowe i wyburzeniowe można rozpocząć przed uzyskaniem stosownego pozwolenia lub przed zgłoszeniem wykonywania tychże prac tylko wtedy, gdy ma to na celu zlikwidowanie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Aczkolwiek rozpoczęcie takich prac nie zwalnia od konieczności uzyskania niezbędnych dokumentów.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na rozbiórkę budynku?

Jeśli prace rozbiórkowe wymagają uzyskania pozwolenia na ich przeprowadzenie, to konieczne jest przynajmniej 79 dni przed planowym rozpoczęciem robót złożyć odpowiedni wniosek do urzędu. 65 dni to czas na wydanie decyzji przez organ, a 14 dni to termin uprawomocnienia. Jednak sam wniosek nie jest wystarczający. Oprócz niego do urzędu należy złożyć:

  • zgodę właściciela obiektu,
  • szkic lokalizacji obiektu,
  • opis zakresu i sposobu realizacji prac rozbiórkowych,
  • opis, w jaki sposób zapewnione zostanie bezpieczeństwo ludzi i mienia,
  • projekt rozbiórki obiektu,
  • pozwolenia, uzgodnienia i opinie innych organów.