Rozdzielnice elektryczne pełnią bardzo ważną funkcję rozdzielenia, a także przesyłu energii elektrycznej między obwodami i podsystemami. W przypadku instalacji mieszkaniowych niskiego napięcia mogą z powodzeniem być traktowane jako centra dowodzenia. Bez tego elementu nie byłoby możliwości użytkowania energii elektrycznej w budynku. Co warto o nich wiedzieć i jakie jest ich znaczenie?

Podstawowe informacje dotyczące rozdzielnic elektrycznych

Podstawowym zadaniem rozdzielnic elektrycznych jest bezpieczny rozdział, przetwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej charakteryzującej się odpowiednimi parametrami pomiędzy selekcjonowanymi obwodami. Rozdzielnice elektryczne stosuje się zarówno w dużych zakładach, jak i budynkach mieszkalnych.

Jakie jest podstawowe zastosowanie rozdzielnic elektrycznych?

Elementy składowe rozdzielnic elektrycznych to aparaty elektryczne i urządzenia, które pozwalają na wykonywanie kilku funkcji jednocześnie. Jak dodaje przedstawiciel producenta osprzętu elektrycznego Bezpol:

Uzależnione to jest od wyposażenia związanego ze specyfiką instalacji elektrycznej, a ponadto warunkami konstrukcyjnymi rozdzielnicy. Rozdzielnice elektryczne znajdują zastosowanie w łączeniu, rozdzielaniu, a także przerywaniu obwodów elektrycznych. Dzięki nim reguluje się parametry energii elektrycznej, dokonuje się pomiarów i zarządza pracą urządzeń sterowniczych.

Jakie wyróżnia się rodzaje rozdzielnic niskiego napięcia?

Wyróżnia się kilka rodzajów rozdzielnic elektrycznych. Najważniejsza klasyfikacja związana jest z napięciem znamionowym. Można zatem wyróżnić rozdzielnice nn (do 1 kV), Sn (od 1 kV do 100 kV), Wn (od 110 kV do 220 kV), a także Nn (powyżej 220 kV).

Rozdzielnice elektryczne i ich konstrukcje

Podział ze względu na konstrukcję pozwala wyróżnić rozdzielnice tablicowe, skrzynkowe i szafowe. Pierwsze wykorzystuje się w budownictwie mieszkalnym, a także lokalach usługowych – podkreśla specjalista reprezentujący firmę Fran-Bud Radosław Frankowski Instalacje Elektryczne. Drugi rodzaj komponentów montuje się w obiektach, które mają charakter przemysłowy. Nazwa produktów odnosi się do budowy rozdzielnicy, która składa się nawet z kilkunastu zintegrowanych ze sobą skrzynek. Natomiast szafowe rozdzielnice przeznaczone są do najwyższych prądów roboczych, których natężenie sięga kilku tysięcy amperów. Dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Co więcej, mogą być również wolnostojące i przyścienne. Rozdzielają i przesyłają energię elektryczną w dużych obiektach infrastrukturalnych, a także przemysłowych.

Oferta producenta części do szaf rozdzielczych

Firma Bezpol, której siedziba znajduje się w Myszkowie, na terenie województwa śląskiego, rozpoczęła produkcję i sprzedaż urządzeń elektrycznych i części do rozdzielnic już w 1992 roku i od tego czasu zyskała szerokie grono zadowolonych Klientów i zaufanie w branży. Głównym profilem działalności firmy jest produkcja wysokiej klasy urządzeń pomiarowych oraz osprzętu elektrycznego. W asortymencie Bezpol znajdziemy m.in. ogrzewacze i wentylatory szaf rozdzielczych, regulatory wilgotności, sondy uziemiające, napowietrzne ograniczniki przepięć, osłony izolacyjne i osprzęt do linii napowietrznych oraz kablowych. Oferowane przez producenta artykuły posiadają certyfikaty, które potwierdzają spełnienie norm jakości i bezpieczeństwa. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.