Przemysł paliwowy jest niezwykle rozbudowany, a nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na jego automatyzację. W ten sposób zwiększa się nie tylko bezpieczeństwo realizowanych zadań, ale też ogranicza wszelkiego rodzaju straty i przyspiesza procesy produkcyjne i logistyczne. Ważnym elementem są systemy pomiarowe – jakie z nich sprawdzają się w przypadku przemysłu paliwowego?

Wyposażenie i opomiarowanie zbiorników i rurociągów

Niedokładność w trakcie przeprowadzania rozmaitych procesów produkcyjnych i nie tylko jest w przemyśle paliwowym sporym problemem. Rafinerie i inne zakłady działające w tej branży korzystają przede wszystkim ze zbiorników ciśnieniowych, a także tych z dachami pływającymi i stałymi. Rozwiązania technologiczne stosowane w sporych zbiornikach dają możliwość automatycznego ich odwadniania, bieżącego kontrolowania ciśnienia oparów, gęstości produktu czy jego poziomu i temperatury. Ważnym elementem wyposażenia i opomiarowania zbiorników są systemy odpowiedzialne za detekcję i gaszenie ognia.

Układy pomiarowe są również stosowane w rurociągach. Także i one stanowią istotny element zakładów działających w przemyśle paliwowym. System automatycznego poboru próbek i odpowiednio dopasowane przepływomierze to niektóre z oferowanych przez firmę Sensor-Acm rozwiązań technologicznych właśnie dla branży paliwowej. Dzięki nowoczesnemu opomiarowaniu ogranicza się straty poprzez wysoką dokładność przy kontrolowaniu najważniejszych parametrów produktów znajdujących się w rurociągach i zbiornikach.

Zarządzanie terminalem oraz dozowanie dodatków

Paliwa m.in. przed rozpoczęciem ich sprzedaży w ofercie dla klientów indywidualnych, wzbogacane są specjalnymi dodatkami. Dzięki nowoczesnemu systemowi ich dozowania możliwa jest automatyzacja w zakresie wtrysku chemicznego dodatków, a dokładną kontrolą w tym zakresie objąć można nawet kilkanaście strumieni jednocześnie. To duże udogodnienie dla sporych zakładów działających w przemyśle paliwowym, dla których tworzone są także systemy zarządzania terminalem.

Nie tylko bowiem procesy produkcyjne muszą być realizowane na najwyższym poziomie, ale istotna jest również strona logistyczna. Zarządzanie i monitorowanie dystrybucją, sprzedażą i nalewem dla konkretnych zamówień, to wiele zadań, nad którymi o wiele łatwiej zapanować można dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Systemy zarządzania terminalem pozwalają też na wprowadzenie obszernych baz danych, dzięki czemu czas realizacji każdego zamówienia znacząco się skraca.