Systemy rusztowań np. od MP Company są bardzo ważnymi elementami każdej budowy domu jednorodzinnego, obiektu komercyjnego, gospodarczego, handlowego, czy też publicznego. Konstrukcje te stosuje się również przy modernizacjach elewacji, przy pracach dekarskich, a nawet do montażu wielkopowierzchniowych reklam. Dowiedz się, na czym polega dobór rusztowań i jakie wyróżniamy rodzaje rusztowań elewacyjnych?

Co to są rusztowania elewacyjne?

Rusztowania elewacyjne, których profesjonalny montaż i demontaż zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP przeprowadza firma MP Company, są niezbędne do wykonywania różnych prac budowlanych na wysokościach (murarskich, wykończeniowych, konserwacyjnych, remontów elewacji). Pozwalają na całkowite zabudowanie nimi ścian różnych budynków, nawet bardzo wysokich o nietypowych kształtach. Rusztowania elewacyjne dzielimy na: modułowe, ramowe, rurkowo-złączkowe. Jak przebiega montaż takiego rusztowania? Przede wszystkim musi być ono ustawione na ustabilizowanym podłożu, ze spadkiem umożliwiającym odpływ wód odpadowych. Natomiast w celu przymocowania rusztowania do obiektu należy zastosować specjalne kotwy. Niezbędnymi elementami konstrukcji są także zapewniające bezpieczeństwo: poręcze ochronne, balustrady, bortnice.

Rusztowania modułowe - innowacyjny poziom rusztowań

Bardzo innowacyjnymi systemami rusztowań elewacyjnych są te modułowe, które stosuje się do prac budowlanych i konserwacyjnych; jako konstrukcje do deskowań i stemplowania wylewki; jako konstrukcje robocze i do mocowania reklam; czy też jako systemy schodów roboczych. Ich olbrzymią zaletą jest błyskawiczny montaż, łatwość w przewożeniu, czy nawet możliwość wykonania podestów roboczych o rozpiętości 1800 mm, 2500 mm i 3000 mm! Przykładem tak innowacyjnych konstrukcji są rusztowania modułowe od firmy MP Company, które tworzone są ze stali ocynkowanej z węzłem ośmiokątnym. To właśnie tego typu rusztowania są dzisiaj bardzo uniwersalne w zastosowaniu, a często można spotkać je przy realizowaniu inwestycji kubaturowych, biurowych, czy przemysłowych. Rusztowania modułowe świetnie nadają się bowiem, jako konstrukcje tymczasowe dla projektów o skomplikowanej geometrii!

Analiza projektu architektonicznego

Dobór właściwych rusztowań pod kątem ich nośności i dozwolonych obciążeń, a także ze względu na system mocowania, zawsze jest podyktowany złożoną analizą projektu architektonicznego. To od niego w dużej mierze zależy, jaki typ rusztowań roboczych sprawdzi się najlepiej. Na polskich rynku, można spotkać się zaś najczęściej z konstrukcjami:

  • na kozłach stosowane do wykonywania robót murowych, malarskich, tynkarskich i okładzinowych;

  • stolikowymi stosowanymi do robót tynkarskich;

  • z rur stalowych stosowanych do robót murowych, tynkarskich i okładzinowych;

  • teleskopowymi stosowanymi do robót tynkarskich, okładzinowych;

  • typu „Warszawa” stosowanymi są do robót budowlano-montażowych oraz do prac konserwacyjnych;

  • drabinowymi stosowanymi do robót malarskich, tynkarskich, blacharskich, oraz do różnych  napraw;

  • ramowymi stosowanymi do robót tynkarskich, malarskich, napraw elewacji, czy prac konserwacyjnych;

  • a także z innowacyjnymi rusztowaniami modułowymi!

Bardzo ważnym elementem przy doborze rusztowań do danych prac, jest wykonanie analizy nośności gruntu. To od czynników podłoża, zależy jaką masę netto powinna mieć cała konstrukcja, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa pracy. Istotne jest także określenie warunków gruntowych po to, by wybrać odpowiedni system mocowań. Dostosowywanie rusztowań do różnych prac budowlanych, to zatem niełatwe zadanie, które musi opierać się o liczne obliczenia, pomiary geotechniczne, wizualizacje przestrzenne, czy opracowania techniczne.