Stawianie i renowacja obiektów budowlanych nie byłoby możliwe, gdyby nie nowoczesne systemy rusztowań. Od setek lat ułatwiają one pracę budowlańcom, choć ich wygląd i funkcjonalność zmieniały się na przestrzeni czasów. Do najpopularniejszych rodzajów rusztowań można zaliczyć rusztowania platformowe i elewacyjne. Czy się od siebie różnią?

Rusztowania elewacyjne

Rusztowania elewacyjne to najczęstszy wybór inwestorów przy realizacji różnorodnych inwestycji budowlanych. Zazwyczaj wykorzystuje się je do prac związanych z elewacjami, stąd też ich nazwa. Podesty rusztowań elewacyjnych wykonane są z drewna lub ze stali. Największą zaletą takiej konstrukcji jest szybki montaż i demontaż. Rusztowania fasadowe mogą służyć także jako zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości.

Dobrze sprawdzą się przy pracach wymagających częstych zmian szerokości podestów. Żeby poprawić bezpieczeństwo korzystania z konstrukcji, należy zakotwiczyć ją do ścian budynku. Przy wyborze rusztowania elewacyjnego trzeba zwrócić uwagę na jego maksymalne obciążenie oraz posiadane atesty, które są gwarancją tego, że konstrukcja spełnia wszystkie rygorystyczne normy bezpieczeństwa.

Rusztowania platformowe

Jak przekonuje przedstawiciel z firmy Efekt Rakowski – rusztowania platformowe zapewniają budowlańcom większą przestrzeń do prowadzenia prac montażowych. Konstrukcja tego typu pozbawiona jest wąskich podestów. W ich miejsce zamontowano wygodne platformy o powierzchni do 4 metrów kwadratowych, dzięki czemu na jednym stanowisku może pracować więcej niż jedna osoba. Na platformę robotnik może zabrać ze sobą również większą ilość sprzętu i materiałów budowlanych, co usprawnia przebieg robót. Rusztowania platformowe zapewniają budowlańcom większe poczucie bezpieczeństwa. Znajduje to odzwierciedlenie w tempie prowadzonych prac.

Rusztowania platformowe wykorzystywane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Zazwyczaj używa ich się do renowacji stropów, choć równie dobrze sprawdzą się podczas modernizacji elewacji. Konstrukcja często wyposażona jest w rolki jezdne, co zapewnia jej większą mobilność. Rusztowanie z łatwością można przestawiać z miejsca na miejsce. Składanie rusztowania także nie nastręcza wielu problemów. Można je zmontować bez żadnych specjalnych narzędzi.

Sprzedażą i wynajmem rusztowań trudnią się wybrane firmy. Ich pracownicy doradzają w wyborze najlepszego dla danej inwestycji systemu, dostarczają rusztowanie na teren budowy oraz zajmują się montażem całej konstrukcji. Koszt wypożyczenia uzależniony jest od rodzaju i wielkości rusztowania, cennika firmy oraz długości wynajmu.