Oprócz wielkich konstrukcji rusztowań klinowych (RSK) oraz rusztowań ramowych można wyróżnić także rusztowania przejezdne. Ich budowa przede wszystkim cechuje się tym, iż podstawa posiada kółka. Rusztowanie bez demontażu może być przenoszone w inne miejsce. Poznaj charakterystykę rusztowania przejezdnego.

Czym jest rusztowanie przejezdne?

Rusztowania przejezdne zwane również jezdnymi tworzone są w konstrukcjach aluminiowych. Dzięki temu są niebywale lekkie oraz bardzo mobilne. Wyróżniają się także modułowością. Można je niemalże dowolnie – w górę i na boki – rozbudowywać. Ich popularność jest jednak podyktowana inną unikalną cechą – są one tworzone na specjalnych kółkach z solidnymi hamulcami. W prosty sposób można zatem przesuwać rusztowanie. Rewolucjonizuje to m.in. rynek remontowy domów jednorodzinnych. Jedno niewielkie rusztowanie przejezdne, które nie wymaga montażu na miejscu pracy, może z powodzeniem zastąpić rozbudowane rusztowanie ramowe czy klinowe tworzone z ciężkiej stali.

Samo rusztowanie wyposażone jest również w antypoślizgowy podest i bezpieczną w użytkowaniu drabinę. Maksymalny udźwig podestu to nawet do 200 kilogramów obciążenia. Wysokość robocza rusztowań przejezdnych może być różna: od kilku do kilkunastu metrów. Najlepsi producenci zawsze spełniają przy tym ważne branżowe standardy. Przykładem jest norma DIN EN 1004, która dotyczy nośności. Taką spełniają m.in. rusztowania produkowane przez ALTRAD MOSTOSTAl które sprzedajemy jako przedstawiciel. O nowoczesne systemy pytaj pracowników firmy CAPITAL, która specjalizuje się w dystrybucji rusztowań, szalunków i siatek bezpieczeństwa.

Zastosowanie rusztowania przejezdnego

Rusztowanie przejezdne idealne jest przede wszystkim do prac remontowych na zewnątrz i wewnątrz budynków. Ten typ rusztowań świetnie sprawdza się zatem przy termomodernizacji domu jednorodzinnego, przy konserwacjach kościołów, a także przy wstawianiu okien w budynkach na niższych kondygnacjach. Rusztowania przejezdne dzięki swoim wymiarom mogą być z powodzeniem stosowane również wewnątrz domów, magazynów, sklepów, a niekiedy i mieszkań. Remont z ich wykorzystaniem jest niebywale prosty i szybki.

Oprócz tego rusztowanie jezdne może pełnić narzędzie transportu bliskiego w halach magazynowych i produkcyjnych, zastępując drabiny czy nawet drogie podnośniki nożycowe. Z chęcią kupują je zatem  ekipy budowlane, remontowe oraz dekarskie, a także właściciele różnych składów materiałów czy hurtowni.

Unikalne cechy rusztowań jezdnych

Większość typów rusztowań na rynku cechuje się podobnymi parametrami technicznymi, zastosowaniem oraz ogólną charakterystyką. Jakie zatem unikalne własności posiadają konstrukcje przejezdne? Warto uwagę zwrócić na to, że elementy tego rusztowania mogą być stosowane jako drabina wolnostojąca, podest roboczy oraz drabina przystawna. Ruchome stabilizatory umożliwiają przysuwanie rusztowania naprawdę bardzo blisko ściany. Dodatkowo wspomnieć warto o tym, iż konstrukcje jezdne można stawiać nawet na schodach i na podłogach pochyłych.