Schody wewnętrzne już dawno przestały spełniać funkcję łączenia kondygnacji. Obecnie stanowią one dodatek do wnętrza, a co za tym idzie, muszą pasować wyglądem do całego domu. Ich konstrukcja i wykończenie może być różna. Jaki rodzaj będzie najodpowiedniejszy w konkretnym wnętrzu? Które schody wewnętrzne wybrać?

O czym pamiętać przy wyborze schodów wewnętrznych?

Wybierając schody wewnętrzne, należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Przede wszystkim schody muszą być wytrzymałe i solidnie wykonane. Warto więc zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że schody będą solidne i bezpieczne w eksploatacji. Ważną kwestią jest ich szerokość oraz wysokość stopni, która powinna mieścić się w granicach 15-18 centymetrów. Niższe i wyższe stopnie będą niewygodne. Ich szerokość jest istotna zwłaszcza podczas wnoszenia mebli na wyższą kondygnację. Szerokość biegu powinna mieć co najmniej 100-110 centymetrów, aby takie czynności były wykonalne.

Konstrukcja schodów wewnętrznych

Wybór konstrukcji schodów powinien zostać dokonany na etapie projektu domu lub ewentualnie w trakcie budowy. Do najczęściej wykonywanych należą schody jednobiegowe. Nie posiadają one spocznika, więc mogą być uciążliwe dla osób chorych lub starszych, a także małych dzieci. Schody dwubiegowe oraz łamane posiadają spocznik, co poprawia komfort ich użytkowania. Zwykle dzieli on schody na dwie równe części. Kolejny rodzaj - schody łamane posiadają większą liczbę stopni w tak zwanym drugim biegu, czyli poczynając od spocznika. Coraz popularniejsze i częściej stosowane są schody zabiegowe. To zwykle schody samonośne, które nie posiadają spocznika i podestu. W małych mieszkaniach popularne są schody kręcone. Ich centralną częścią jest słup, na którym opiera się konstrukcja. Są dość wąskie i potrzebują mało miejsca, co jest ich sporym atutem. Idealnym rozwiązaniem do dużych przestrzeni są schody wachlarzowe. Ich wykonanie jest jednak bardzo drogie, ze względu na skomplikowaną konstrukcję.

Schody na różne sposoby

Coraz popularniejszym rodzajem schodów są schody prefabrykowane. Najczęściej oferowane przez firmy schody prefabrykowane występują jako schody żelbetowe lub betonowe schody. Zarówno schody żelbetowe, jak i betonowe dają możliwość różnorodnego wykończenia. Stosuje się do tego płytki ceramiczne, gres, klinkier lub terakotę. Można je wykończyć również drewnem. Do wykańczania stopni schodów wewnętrznych stosuje się lite drewna pierwszej klasy. Schody żelbetowe można też wykończyć naturalnym kamieniem.

Doświadczone firmy stolarskie wykonują nowoczesne schody o różnej konstrukcji. W zakładzie stolarskim możemy zamówić nie tylko same schody drewniane, ale również projekt. Eksperci dokonują dokładnych pomiarów i dopasowują projekt do potrzeb mieszkańców.