Kostka brukowa może nam służyć wiele lat, pod warunkiem, że podczas jej rozkładania nie zostaną popełnione poważne błędy. Poprawnym ułożeniem kostki na podjeździe przy domu, czy na tarasie, powinien zająć się profesjonalny brukarz. Jakich zasad należy się trzymać podczas rozkładania kostki brukowej? Jakie są najczęściej popełniane błędy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Dobrze zaplanowana praca

Jeśli chcemy mieć idealnie ułożoną kostkę brukową na podjeździe, najlepiej zatrudnijmy do tego zadania sprawdzonego fachowca. Bardzo dobra opinia cieszy się firma Max-Bruk FU Dariusz Gruszka. Pamiętajmy też, że profesjonalne układanie kostki brukowej powinno przebiegać wieloetapowo. Pierwszy krok to korytowanie, czyli stworzenie zagłębienia w gruncie, tam, gdzie ma powstać podjazd, czy brukowana ścieżka. Kolejnym krokiem może być zamontowanie odwodnienia, jeśli jednak nie ma takiej konieczności, możemy pominąć ten etap. Następnie fachowcy ustawiają krawężniki i zajmują się podbudową. To bardzo ważny etap, polegający na stabilizacji gruntu. Dopiero na tak przygotowanej powierzchni układa się kostkę, która następnie poddawana jest tak zwanemu wibrowaniu. Na sam koniec na wybrukowanej powierzchni rozsypuje się piasek, który powinien wniknąć w szczeliny.

Tych błędów unikaj!

Układanie kostki brukowej wymaga dużej fachowej wiedzy. Bez niej możemy popełnić błędy, które niekorzystnie odbiją się na trwałości i estetyce wykonanego podjazdu. Jednym z najczęściej popełnianych przez niedoświadczonych brukarzy błędów, jest nieprawidłowe wykonanie podbudowy. Zdarza się, że nawierzchnia pod podjazd zostanie nieodpowiednio wyprofilowana, albo że podłoże nie zostanie należycie utwardzone. To ogromny problem – nieprawidłowo wykonana podbudowa może spowodować, że cala praca związana z układaniem kostki pójdzie na marne. Często zdarzają się też błędy polegające na układaniu kostek na styk, bez zachowania odpowiedniej szerokości spoin między nimi. Przerwy pomiędzy kostkami powinny wynosić co najmniej 3 mm – inaczej kostki będą na siebie napierać i szybciej się uszkodzą. Źle wykonany podjazd może też być po prostu wynikiem rutyny – błędy zdarzają się też fachowcom od wielu lat działającym w branży, którzy nie podchodzą do swojej pracy z dostateczną starannością. Warto znać najczęściej popełniane błędy, by móc kontrolować prace fachowców wykonujących dla nas podjazd. Jeśli jednak zlecimy wykonanie tych prac sprawdzonej firmie, możemy być pewni, że wszystko będzie przebiegać poprawnie.