Czasy gdy klimatyzacja w domu była czymś niespotykanym, już dawno minęły. Dziś bowiem obecność urządzeń zapewniających komfort termiczny w pomieszczeniach, stała się codziennością. Nie należy jednak zapominać, że korzystanie z klimatyzacji niesie ze sobą potrzebę przeprowadzania ich regularnych przeglądów i serwisu, co jednak wykonywać powinny wyłącznie osoby posiadające odpowiednią wiedzę w tym zakresie, tak jak ma to miejsce w przypadku fachowców z firmy Lodex Andrzej Filipek.

Podstawowe działania w ramach serwisu klimatyzacji domowej

Montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu to rozwiązanie, na które obecnie decyduje się coraz większa grupa właścicieli domów i mieszkań. Są to bowiem systemy umożliwiające wytworzenie i utrzymywanie w danych wnętrzach zadanych warunków klimatycznych (odpowiedniego zakresu temperatur) oraz wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki pracy i funkcjonowania człowieka. Oczywiście w kwestii osiągnięcia komfortu termicznego wiele zależy od sposobu użytkowania klimatyzacji, ale nie wolno zapominać, że prawidłowe działanie klimatyzacji domowej w ogromnym stopniu uzależnione jest od regularnych przeglądów i podejmowania wymaganych czynności serwisowych. Warto jednak przy tym zadbać, aby serwis klimatyzacji przeprowadzali doświadczeni fachowcy, tacy jak pracownicy firmy Lodex Andrzej Filipek. Wynika to z faktu, że jak mówi ekspert z firmy Lodex –

Klimatyzatory domowe to dość zróżnicowana grupa urządzeń (np. split, multi split, klimatyzatory przenośne), a co za tym idzie do każdego klimatyzatora należy podejść indywidualnie. Dodatkowo wszelkie prace serwisowe w przypadku klimatyzacji domowej muszą być bardzo dokładnie przemyślane i zaplanowane. Warto jednak wspomnieć, że najczęściej czynności serwisowe obejmują:

  • pomiary sprawności elektrycznej i chłodniczej,

  • pomiar ciśnienia pracy całego systemu,

  • pomiar ciśnienia czynnika chłodniczego i jego uzupełnienie,

  • wymiana filtrów lub ich czyszczenie,

  • czyszczenie parownika i skraplacza,

  • sprawdzenie stanu technicznego obudowy,

  • dezynfekcję i odgrzybianie urządzenia,

  • testy pracy klimatyzatora.

Warto tutaj wspomnieć, że zatrudnieni w naszej firmie fachowcy nie za każdym razem muszą przeprowadzać wszystkie wymienione czynności, przy czym w niektórych przypadkach jest to jednak koniecznością.

Dlaczego nie powinno się zaniedbywać serwisu klimatyzacji w domu?

Przeglądy i serwis klimatyzatorów domowych to działania, które warto zlecać fachowcom z firmy Lodex minimum raz w roku, a najlepiej nawet dwa razy rocznie (na początku sezonu wiosennego i jesiennego). Należy bowiem pamiętać, że klimatyzatory to urządzenia, w których nieustannie dochodzi do wymiany powietrza, co jednocześnie sprawia że wszystkie zanieczyszczenia osadzają się m.in. na wewnętrznych filtrach. Dlatego też zaniedbania w zakresie serwisu sprawią, że w pomieszczeniach pojawi się niezdrowy mikroklimat. Dodatkowo nieserwisowane urządzenia nie będą już w stanie dokładnie oczyścić powietrza z pyłków, kurzu i innych drobnoustrojów, ani zapewnić zadanej temperatury. Dotyczy to także kwestii wilgoci, która wydziela się w trybie chłodzenia, sprzyjając rozwojowi bakterii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w przypadku zaniedbanych urządzeń, w których gromadzi się kurz, drobnoustroje i nadmierna wilgoć z czasem zaobserwować można zmniejszoną wydajność, głośniejszą pracę, większy pobór prądu i szybsze zużycie.

Regularny serwis klimatyzacji domowej, przeprowadzony przez fachowców z firmy Lodex to działanie, które zagwarantuje wydajną, bezproblemową i długotrwałą pracę każdej jednostki klimatyzacyjnej. Wynika to z faktu, że specjaliści z firmy Lodex od ponad dwudziestu lat działają w branży związanej z serwisem i montażem klimatyzacji, oferując jednocześnie szeroko pojętą naprawę urządzeń AGD.