Sklejka jest materiałem szerokim zastosowaniu z którego można wykonać wiele ciekawych przedmiotów. Jej kolor, elastyczność, twardość są uzależnione od rodzaju drewna, z jakiego została zrobiona. Nadaje się do zabudowy meblowej, jako okładzina ścian czy na stopnie schodów. Jej produkcją zajmują się profesjonalne firmy, takie jak Biterum, które wykonują sklejki z wysokiej jakości drewna, tak, by odpowiadały wymaganiom klientów.

Czym właściwie jest sklejka?

Sklejka jest materiałem kompozytowym, który powstaje ze złączenia/sklejenia z sobą kilku krzyżujących się cienkich warstw drewna, nazywanych fornirami. Te z kolei pozyskuje się dzięki skrawaniu (płaskiemu, obwodowemu) okrągłego drewna o ciekawej barwie, usłojeniu i połysku. Sklejki wytwarzane są z różnego rodzaju drewna. Są to sosny, brzozy, olchy, buki oraz drzewa egzotyczne. Warte zaznaczenia jest, iż do wewnętrznych warstw sklejek zazwyczaj stosuje się tańsze drewno niż na zewnątrz. Może być ono również innego gatunku. Ze względu na to, iż sklejka jest wykonywana z drewna, jej wartość jest o wiele wyższa, niż np. płyt wiórowych.

Rodzaje sklejki

Warstwy sklejek, w zależności od przeznaczenia, są łączone różnymi klejami. Sklejkę sucho trwałą można używać w miejscach, gdzie nie będzie ona narażona na wilgoć. Z kolei sklejka wodoodporna charakteryzuje się tym, iż pod wpływem wilgoci jej spoiny się nie rozejdą, a forniry się nie rozwarstwią. Można ją stosować w łazienkach, jednak lepiej zabezpieczyć ją dodatkowo preparatem hydrofobowym. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości sklejki, którą chcemy wykorzystać np. przy zabudowie łuków, można zamówić materiał wykonany z egzotycznego drewna fuma. Sklejka taka jest o wiele cieńsza niż taka z drewna bukowego czy sosnowego, i może być gięta wzdłuż albo w poprzek płyt. W Biterum dostępne są sklejki antypoślizgowe, wodoodporne oraz konstrukcyjne, wykorzystywane w budownictwie i wykończeniu wnętrz.

Szerokie zastosowanie

Sklejka dostępna jest w postaci dużych płyt. To pozwala na wykorzystanie jej możliwości na wielu płaszczyznach. Ma najwyższa wytrzymałość ze wszystkich materiałów drewnopochodnych, dlatego wykorzystywana jest jako materiał konstrukcyjny m.in. do budowy poszycia dachowego. Sklejka posiada również walory dekoracyjne, toteż coraz jest coraz powszechniej stosowana w wykończeniu i aranżacji wnętrz. W Biterum proponuje sklejki wykonane z drewna brzozowego (sklejka BIT-LASER, skonstruowana tak, by móc ciąć ją laserem), topolowego, świerkowego (sklejki konstrukcyjne) oraz sklejki brzozowo-świerkowe. Są one wdzięcznym materiałem do formowania na gorąco, co pozwala na uzyskanie różnych, często oryginalnych i wymyślnych kształtów i wzorów poszczególnych elementów mebli czy przedmiotów dekoracyjnych.